به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۲۴، ۱۴۰۲

واکنش‌ها به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه‌سوری در تقویم ایران

 شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای می‌گوید شب یلدا و چهارشنبه‌سوری از تقویم حذف نشده، بلکه فقط "مناسبت‌های جدیدی" به این دو روز افزوده شده‌اند. 

با این حال واکنش‌ها به تغییر نام این دو آیین باستانی ادامه دارد.

به دنبال واکنش‌های گسترده به تغییر نام دو آیین باستانی ایرانیان در تقویم عمومی کشور، "شورای فرهنگ عمومی" با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هیچ مناسبتی از تقویم حذف نشده، بلکه دو مناسبت جدید "روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان" و "روز تکریم همسایگان با توجه به ویژگی‌های فرهنگی و هویتی ایرانیان" در کنار شب یلدا و چهارشنبه سوری در تقویم اضافه شده است.


این اطلاعیه می‌افزاید، برای "استفاده بهینه" از روزهای پایانی سال، به ویژه چهارشنبه‌سوری که در جامعه ایرانی مورد توجه است، مناسبت "روز تکریم همسایگان" برای درج در متن تقویم رسمی کشور تصویب شده است.


در حالی که شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان "چهارشنبه‌سوری" را از تقویم رسمی کشور حذف و عنوان دیگری را جایگزین آن کرده است، نام "شب یلدا" را در کنار "روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان" قرار داده است.


اعتراض‌ها و واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی


این اقدام جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافته و بسیاری از کاربران، آن را گام دیگر جمهوری اسلامی در راستای "ایران‌ستیزی" و نشانه‌ای از "دشمنی جمهوری اسلامی با هویت ملی و باستانی ایران" ارزیابی کرده‌اند.


تورج دریایی، استاد سرشناس تاریخ ایران باستان در دانشگاه اروین کالیفرنیا در پستی در شبکه اکس با اشاره به "دیرینه" بودن این سنت‌ها تغیر نام آنها را "نابخردی محض" عنوان کرد.ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشت: «آفرین! شب یلدا و چهارشنبه‌سوری را هم به زمانی مشخص برای مبارزه تبدیل کردید. هیچ کس ممکن نبود چنین فراخوان گسترده‌ای بدهد که حتی عنوان یلدا و چهارشنبه‌سوری از این پس خودش مبارزه تلقی می‌شود. صبر کنید ببینید امسال هر کلمه یلدا و چهارشنبه‌سوری چگونه طنین مخالفت خواهد بود.»


پدرام سلطانی، عضو و نائب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران در شبکه اکس نوشت: «"رسمشان" را نگه داشتیم و ناکام شدید، "اسمشان" را هم نگه خواهیم داشت…»مازیار خسروی، روزنامه‌نگار با اشاره به تغییر نام برخی از شهرها پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ و بی‌اعتنایی مردم به این اقدام جمهوری اسلامی نوشت: «حالا پس از ۴ دهه شورای انقلاب فرهنگی نام‌های تازه‌ شب‌یلدا و چهارشنبه‌سوری مصوب کرده. این یعنی از گردش روزگار هیچ نیاموخته‌اند...»


احسان بداغی، روزنامه‌نگار می‌نویسد: «کاش کمپینی راه می‌افتاد برای انتشار صورت مذاکرات جلسه‌ای که در آن شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیم گرفت نام شب یلدا را به "روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان" و چهارشنبه‌سوری را به "روز تکریم همسایه" تغییر دهد. مطمئنم خواندنی و مفرح است.»


احسان کرمی، بازیگر، خواننده و صداپیشه نیز با طرح پرسشی درباره دلیل تصمیم جمهوری اسلامی برای تغییر نام این روزها در تقویم ایران، به این پرسش چنین پاسخ داد: «جمهوری اسلامی دشمن قسم خورده ایران و ایرانی است و این قدم‌ها را در جهت اثبات خوی اهریمنی و البته نادانی‌اش بر میدارد. مگر توانستید نوروز، رقص، موسیقی و فردوسی و...را از فرهنگ ایران حذف کنید؟! پس ول معطلید!»


اردشیر امیرارجمند، مشاور پیشین میرحسین موسوی در رابطه با این اقدام جمهوری اسلامی نوشت: «تغییر نام آیین‌های باستانی شب یلدا و چهارشنبه‌سوری از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی (که در واقع شورای عالی جهل و اوهام است) قیام علیه فرهنگ ایران و ایرانی است و‌ نشانه‌ای دیگر از بن‌بست همه‌جانبه نظام استبدادی حاکم و فاصله عمیق آن است با مردم و فرهنگ‌شان.»


شمار دیگری از کاربران نیز با اشاره به اقدام‌های پیشین و بی‌نتیجه جمهوری اسلامی در تغییر نام شماری از مناسبت‌ها و آیین‌های باستانی نوشتند که این بار نیز مردم ایران به این نام‌های جدید بی‌اعتنایی خواهند کرد و این مناسبت‌ها و آیین‌ها را با نام‌های اصیل‌شان برگزار می‌کنند. 

 دویچه‌ وله