به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۲۰، ۱۴۰۲

ایرانی گروگان‌گیر در درگیری با پلیس کشته شد

  

پلیس سوئیس روز جمعه ۹ فوریه (۲۰ بهمن) اعلام کرد یک پناهجوی ۳۲ ساله ایرانی که با تبر و چاقو بیش از ده نفر را برای چند ساعت در قطاری در این کشور گروگان گرفته بود، در درگیری با ماموران این نیرو کشته شده است.

این حادثه شامگاه پنجشنبه در شهر «اسر-سو-شانور» در منطقه فرانسوی‌زبان «وو» در غرب سوئیس رخ داده است. به گفته مقامات پلیس، در حالی که قطار در ایستگاه این شهر متوقف شده بود این مرد ناگهان ۱۴ نفر را به گروگان گرفت.

این گروگانگیری در ساعت ۱۸:۳۵ دقیقه عصر به وقت محلی آغاز شد و پناهجوی ۳۲ ساله ایرانی که به زبان فارسی و انگلیسی صحبت می‌کرد، راننده قطار را با تهدید مجبور کرد که به آنها بپیوندد.

از آنجا که تمامی درهای قطار بسته شده بود، پلیس سعی کرد تا از طریق گوشی تلفن همراه مسافران و یک مترجم فارسی با فرد گروگانگیر ارتباط برقرار کند.

نزدیک به چهار ساعت پس از شروع این گروگانگیری و در پی ناموفق ماندن تلاش‌ها برای مذاکره با مرد ایرانی، در نهایت در ساعت ۲۲:۱۵ تعداد ۶۰ نیروی پلیس سوئیس برای آزادسازی گروگان‌ها وارد عمل شدند.

مقامات گفته‌اند در این حادثه به هیچ مسافری آسیب ندیده است. در بیانیه پلیس آمده است: «گروگان‌ها همه سالم و در امنیت آزاد شدند.»

با این حال مرد گروگان‌گیر که در عملیات آزادسازی گروگان‌ها به شدت مجروح شده بود، کشته شده است. اطلاعات بیشتری درباره هویت این فرد و انگیزه او از این عمل منتشر نشده است.

ونسان دروآن، سخنگوی دفتر دادستانی وو گفت که تحقیقات برای تعیین انگیزه این مرد در جریان است.

ژان کریستوف ساترل، سخنگوی پلیس کانتون وو، گفت : «ما امنیت گروگان‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم و برای همین خاطر همه کار را برای متقاعد کردن عامل گروگانگیری برای تسلیم شدن انجام دادیم.»

وی اضافه کرد: « در حال حاضر عنصری که نشان دهد این حادثه اقدامی تروریستی یا افراط‌ گرایانه بوده است وجود ندارد.»

یورونیوز