به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۰۲، ۱۴۰۲

حمله به محل استقرار نیروهای ایرانی در دمشق

  

رسانه‌های دولتی سوریه گزارش دادند که «چندین موشک اسرائیلی» روز چهارشنبه، دوم اسفندماه، یک ساختمان مسکونی را در منطقه كَفْر سوسه در دمشق، پایتخت سوریه، هدف قرار دادند. خبرگزاری‌ها کشته‌شدگان این حمله را دو نفر ذکر کرده‌اند. سازمان ناظر حقوق بشر سوریه می‌گوید که بر اساس آمارهای اولیه این حمله «سه کشته» بر جای گذاشته است.

این محله میزبان ساختمان‌های مسکونی، مدارس و مراکز فرهنگی ایران است و در نزدیکی مجتمع بزرگی قرار دارد که به شدت توسط سازمان‌های امنیتی محافظت می‌شود.

محله «کفر سوسه» منطقه‌ای تقریبا امنیتی است و به نوشته سازمان ناظر حقوق بشر سوریه، در این منطقه مراکز تابلودار وجود ندارد اما «محل اقامت و رفت‌وآمد شخصیت‌های امنیتی از سوریه و همچنین از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران» است.

مدرسه ایرانی دمشق نیز در محله کفر سوسه قرار دارد.

این محله از دمشق در فوریه ۲۰۲۳ نیز در یک حمله اسرائیلی که «مستشاران» نظامی ایران را کشت، هدف قرار گرفت.

ساعاتی پس از این حمله هوایی، خبرگزاری رویترز از وقوع دست‌کم یک انفجار بزرگ دیگر در بعد از ظهر چهارشنبه در دمشق خبر داد.

شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که شدت انفجار شیشه‌های خانه‌ها را در پایتخت سوریه لرزاند. شبکه خبری محلی سوریه، «شام اف‌ام» گفت که صدای چندین انفجار در دمشق شنیده شده است و منابع عربی محل وقوع انفجارها را محله «الدیماس» در جنوب غرب دمشق گزارش کرده‌اند.

محله کفر سوسه که در بامداد چهارشنبه هدف حمله هوایی قرار گرفته، در سال ۲۰۰۶ نیز شاهد کشته شدن عماد مغنیه، فرمانده اسبق نظامی حزب‌الله لبنان در آپارتمان خود در این محله بود.

سازمان حقوق بشری سوریه که در لندن مستقر است حمله روز چهارشنبه را مشابه حمله‌ای به جنوب لبنان توصیف کرده که اواسط دی‌ماه گذشته رخ داد و جان صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی گروه افراطی حماس، را گرفت.

آمریکا و اتحادیه اروپا همچون اسرائیل گروه حماس را گروهی تروریستی قلمداد می‌کنند، گروهی که اعضای آن از پس از حمله هفتم اکتبر به خاک اسرائیل توسط ارتش این کشور بارها هدف قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، روز چهارشنبه اعلام کرد که «حمله اسرائیلی» یک ساختمان مسکونی را هدف قرار داده، اما هیچ اشاره‌ای به تلفات نکرد، و تنها عکسی از قسمت سوخته یک ساختمان چندطبقه منتشر کرد.

شاهدان عینی به رویترز گفتند که صدای چندین انفجار پیاپی را شنیده‌اند. شاهدان گفتند که این انفجارها کودکان یک مدرسه مجاور را ترساند و آمبولانس‌ها به سرعت به منطقه اعزام شدند.

ارتش اسرائیل هنوز در مورد این رویداد اظهار نظری نکرده است.

با این حال اسرائیل به‌ویژه در ماه‌های گذشته، در پی حمله حماس به خاک خود، بارها در خاک سوریه نیروهای ایرانی و نیابتی ایران را هدف قرار داده و کشته است.

حمله هوایی به جنوب لبنان

گزارش‌ها همچنین حاکی از حمله هوایی اسرائیل به جنوب لبنان است که منجر به کشته شدن دستکم یک زن و کودک شده است.

منابع لبنانی می‌گویند این حمله به روستای مجدل‌ الزون در شش کیلومتری مرز لبنان و اسرائیل صورت گرفته است.

اسرائیل گفته که در جریان این حمله، سه مرکز عملیاتی حزب‌الله هدف قرار گرفتند.

از زمان حمله گروه افراطی حماس به جنوب اسرائیل در روز ۱۵ مهر امسال، گروه حزب‌الله لبنان هر روز در حال تبادل آتش با نیروهای اسرائیلی است که در جریان آن ده‌ها تن از شبه‌نظامیان این گروه کشته شده‌اند.


رادیو فردا