به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۰۴، ۱۳۸۹

کیش، مروارید خلیج فارس


خبرنگار مجله ی آمریکایی "پست گزت" که به "کیش" سفر کرده، این جزیره را "بهشت ایرانیها" نامید.
در این گزارش آمده است: همانطور که من به نخل ها نزدیک می شدم و برگ های آن ها به وسیله ی نسیمی به این طرف و آن طرف می رفت، بالاخره آرامش به سراغم آمد. من با دیدن امواج ملایم و لاجوردی دریای آنجا ، سواحل توسعه نیافته اش و همچنین از نبود صدای موتور ها، مخصوص هارلی دویدسون و تریلی ها و وسائل نقلیه دیگر، به آرامش رسیدم!
همچنان که به یک مرکز بین المللی غواصی نزدیک تر می شدم، جو تغییر می کرد. گروهی از جوانان در کنار هم نشسته بودند، کارت بازی می کردند و در کنار دریا سیگار می کشیدند. اما "موسیقی هاوس ها" و جت اسکی ها این سکوت را می شکست. همچنان من ارام می مانم و می توانم بالاخره به ارامش برسم و از تعطیلات در جمهوری اسلامی ایران لذت ببرم.
بله، من دارم کاری را انجام می دهم که هر امریکایی می تواند انجام بدهد . من دارم از یک زندگی شهری در امریکا و کارم در دبی که تا اینجا 30 دقیقه راه است، نفس راحتی می کشم.
منطقه ی آزاد کیش به مروارید خلیح فارس معروف است و بسیار زیبا است. منطقه آزاد به این معنا است که اجناس بدون مالیات هستند و گردشگران از هر جای جهان می توانند بدون ویزا به اینجا بیایند. 4 مایل دورتر، این جزیره تفریحی به شما نمایی از کوهستان و کوه و سواحل شنی و هتل ها ی مختلف ارائه می دهد.
در واقع، کیش برای ایرانیان ، یک پارک است. و حدود یک ونیم میلیون نفر از این جزیره در سال دیدن می کنند.
سفر به اینجا کاملا تصادفی نبود، به این دلیل که من با یک ایرانی-امریکایی ازدواج کرده ام . خوب، من می دانم که رسانه ها اغلب به صورت نادرستی ایران را یک کشور غیر منعطف و عصبانی نشان می دهند. من خودم می خواستم این کشور را ببینم و من تنها با دیدن تصاویر اماکن تاریخی و ویدیوهایی از عروسی های خانواده همسرم راضی نمی شدم.
من به 47 کشور دنیا که خیلی از انها توسعه یافته بودند، سفر کرده ام اما آب زلال دریای کیش، مرا بسیار تحت تاثیر قرار داده است. برعکس دریای دبی، ساحل کیش به دلیل ساختار خوب سیستم آب و فاضلابش بسیار تمیز است.
متاسفانه من فرصت یاد گرفتن غواصی را نداشتم. به جای آن، من تصمیم گرفتم که اسکی روی آب و شنا و کارهای دیگر بکنم که قیمت آنها، 50 تا 70 درصد ارزانتر از جامائیکا برایم تمام شد. من تعطیلات شکرگزاری را در انجا(جامائیکا) گذراندم.
بعضی ها تعجب می کردند که ما یک ماشین فرمول یک در این جزیره پیدا کردیم و عجیب تر اینکه ما یک موتور برای راندن در امتداد دریا در اوخر شب اجاره کردیم.