به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، دی ۰۸، ۱۴۰۲

اعدام سه مرد و یک زن به اتهام «جاسوسی» در ارومیه

  

احکام اعدام چهار زندانی به‌نام‌های وفا هناره، آرام عمری بردیانی، رحمان پرهازو و نسیم نمازی که با اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض از طریق همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت:«اعدام‌های امروز بخشی از انتقام سخت جمهوری‌اسلامی از مردم ایران است. احکام اعدام این چهار نفر، مثل اکثر زندانیان با اتهامات امنیتی براساس اعتراف زیر شکنجه و بدون دادرسی عادلانه توسط دادگاه‌های انقلاب صادر شده و هیچ وجاهت قانونی ندارد».

بنا به گزارش میزان، صبح امروز جمعه ۸ دی ماه، حکم اعدام سه مرد و یک زن در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. این چهار زندانی که هویتشان وفا هناره، آرام عمری بردیانی، رحمان پرهازو و خانم نسیم نمازی احراز شده، با اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض از طریق همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به اعدام محکوم شده بودند.

باوجودی که این منبع رسمی اعدام این چهار زندانی را در صبح امروز اعلام می‌کند، طبق اطلاعاتی که در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته، حکم ایشان در آخرین ساعات پنج‌شنبه ۷ دی ماه به اجرا درآمده است.

یک زندانی دیگر به‌نام منصور رسولی نیز همراه با این چهار زندانی به سلول انفرادی منتقل شده بود که اجرای حکم او به‌دلایل نامعلومی به تعویق افتاد.

یک منبع مطلع درخصوص این پرونده به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «منصور رسولی از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در زندان است. وفا هناره، آرام عمری بردیانی، رحمان پرهازو و نسیم نمازی نیز از ۱۸ ماه پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.»

از راست: وفا هناره، رحمان پرهازو، آرام عمری بردیانی

براساس گزارش میزان، این پرونده ۱۰ متهم دارد که چهار تن از ایشان به اعدام و شش تن به ۱۰ سال زندان محکوم شده بودند.

اعدام شتاب‌زده این چهار زندانی، با توجه به کشته‌شدن یکی از سرداران سپاه پاسداران در سوریه در روزهای اخیر، شائبه انتقام‌جویانه بودن این اقدام را افزایش می‌دهد.

ایران امروز