به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، دی ۰۸، ۱۴۰۲

نمایندگان حماس در قاهره در بارۀ شرایط آتش‌بس گفتگو می‌کنند

 

نمایندگان سازمان حماس به قاهره رفته‌اند تا در مورد طرح مصر برای توقف جنگ گفتگو کنند. این در حالی است که بعد از دو ماه و نیم، نوار غزه همچنان زیر بمباران اسرائیل قرار دارد و سازمان ملل متحد در مورد شدت گرفتن «گرسنگی و نومیدی» در این منطقه هشدار می‌دهد.

روز جمعه ۸ دی، یک هیئت «بلندپایه» به نمایندگی از دفتر سیاسی حماس به پایتخت مصر رفت. دفتر سیاسی حماس در دوحه، پایتخت قطر، مستقر است.

یک عضو حماس که نامش فاش نشده به خبرگزاری فرانسه گفت که این هیئت، «ملاحظات» خود را در مورد طرح قاهره به اطلاع مسئولان مصری خواهد رساند. این ملاحظات به ویژه به «شرایط مبادله»ی گروگان‌های اسرائیلی با زندانیان فلسطینی و همچنین کسب «تضمین‌هایی در مورد خروج کامل ارتش اسرائیل از نوار غزه» مربوط است.


یک روز قبل، ضياء رشوان، رئیس دفتر ارتباطات دولت مصر اعلام کرد که قاهره «چارچوب طرحی را در جهت نزدیک کردن دیدگاه‌های همۀ طرف‌ها» ارائه کرده، با این هدف که به «ریخته شدن خون فلسطینیان و حمله به غزه پایان دهد و امکان بازگشت صلح و آرامش به منطقه فراهم گردد.»


این طرح دارای سه مرحله است و در صورت موفقیت به آتش‌بس منتهی خواهد شد. اما به گفتۀ ضياء رشوان، قاهره هنوز واکنش طرف‌های درگیر را دریافت نکرده است. حال، نمایندگان حماس به مصر رفته‌اند تا نظر خود را در قبال این طرح توضیح دهند.


دولت اسرائیل تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی در مورد طرح مصر نداشته اما بنیامین نتانیاهو بارها تأکید کرده که اسرائیل قبل از نابودی حماس جنگ را پایان نخواهد داد.


در این وضعیت، خطر درگیری ارتش اسرائیل در مرزهای لبنان و همچنین در کرانۀ باختری افزایش یافته است. بعد از عملیات نیروهای اسرائیلی در شهر رام‌الله که منجر به مرگ یک فلسطینی شد، سازمان ملل از اسرائیل خواست که به «آدمکشی غیرقانونی» در کرانۀ باختری پایان دهد. تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله مستقر است.

رادیو بین المللی فرانسه