به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، دی ۰۲، ۱۴۰۲

نامه سرگشاده به مقام‌های شهر فرایبورگ درباره اصفهان

  

ماينز دسامبر ٢٠٢٣
نامه سرگشاده به شهر فرایبورگ در خصوص خواهرخواندگی با شهر اصفهان
یک مشارکت شهر کاربردی دارای ویژگی کاملاً متفاوتی نسبت به مشارکت مدنی است!

شهردار محترم آقای مارتین هورن
اعضای گرامی شورای شهر فرایبورگ

خانم‌ها و آقایان
۲۰ سال است که قراردادی بین شهرهای فرایبورگ ایم بریسگاو و اصفهان در ایران وجود دارد که به اصطلاح مشارکت شهری را تنظیم می‌کند. در ابتدا این امر یک موضوع مثبت به نظر می‌رسد. بسیاری از شهرهای آلمان روابطی باکشورهای خارجی برقرار کرده‌اند، چه برای تبادل فرهنگی، ورزشی یا علمی. در شرایط عادی، این اتفاق برای شهرهایی رخ می‌دهد که شرایط دموکراتیک در آنها حاکم است. در اصفهان به هیچ وجه اینطور نیست. از شهردار اصفهان قدرت‌الله نوروزی گرفته تا مدیریت این شهر، همه تحت نظارت جمهوری اسلامی قرار دارند. بر کسی پوشیده نیست که علی خامنه‌ای به عنوان یک رهبر سیاسی و مذهبی، همه چیز را با دژخیمان خود یعنی سپاه پاسداران و پیروان آنها کنترل می‌کند.

اگر اوضاع به گونه‌ای دیگر پیش می‌رفت، اوضاع اقتصادی و اجتماعی ایران کاملاً متفاوت بود. رژیم جمهوری اسلامی، انحصار قدرت بر ایران را دارد و در تلاش است تا هر ندایی برای تغییر، دموکراسی و آزادی را در بطن خود خفه کند. دستگیری‌ها، کشتن معترضان در معابر عمومی و اعدام‌ها، به ویژه در اصفهان، سیگنال روشنی برای همه منتقدان است. اسیدپاشی‌های نفرت‌انگیز علیه زنان جوان که حجاب کامل نداشتند، نیز نشان می‌دهد که رژیم ایران برای حفظ قدرت دست به هر کاری خواهد زد. این زنان بی‌گناه مادام‌العمر آسیب دیده‌اند.

حتمن شنیده‌اید که ده زن از اقلیت‌های مذهبی (بهایی) در اصفهان بازداشت شده‌اند. همچنین مشخص است که توماج صالحی به دلیل شکنجه‌هایی که توسط رژیم صورت گرفته، اکنون از نظر سلامتی جسمی و روحی خود را از دست داده است.

از شما خواهشمندیم، از تماس‌های خود در اصفهان برای حمایت از آزادی همه زندانیان سیاسی، دگراندیشان و افراد مذاهب مختلف استفاده کنید. ما امیدواریم که بتوانید، مشارکت خود با شهر اصفهان را برای کمک به مردمی که فقط برای آزادی، حقوق بشر و دموکراسی تلاش می‌کنند، بکار گیرید.

ما همچنین از شما خواهش می‌کنیم، در روابط خود با دولت جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر کنید. به ویژه آخرین تحولات خاورمیانه نشان می‌دهد که ایران با حمایت از حماس و حزب‌الله در تلاش است تا منطقه را بی‌ثبات کند. علاوه بر این، از ۲۵ شهریور سال گذشته، تمام افرادی که در ایران رفتاری مطابق با خواست نظام ندارند، شدیدتر از گذشته مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. مرگ آرمیتا گراوند شانزده ساله و دستگیری‌های متعدد در مراسم تشییع او مانند خانم نسرین ستوده بار دیگر این را نشان داد.

لطفا به اعدام‌های چند روز اخیر از جمله در اصفهان توجه کنید.

از شما می‌خواهیم که به اعدام‌ها صراحتا و قاطعانه نه بگویید.

به ویژه وضعیت ایرانیان زندانی در حال حاضر بد است. آنها باید شرایط غیر انسانی و شکنجه را بدون هیچ امیدی به آزادی تحمل کنند. هیچکس به فکر آنها نیست. زندان بدنام مرکزی اصفهان، به عبارت دیگر زندان دستگرد، مکان وحشت است.

در این شرایط می‌توان به حفاظت از محیط زیست نیز اشاره کرد. در اثر سال‌ها سوء مدیریت در شهر اصفهان، رودخانه‌ها خشک شده و خیابان‌ها پر از زباله است. خطر زیادی وجود دارد که این شهر تاریخی و زیبا نابود شود. چه کسی مسئولیت این کار را بر عهده خواهد گرفت؟ مسؤولان اصفهان و نظام جمهوری اسلامی قطعاً خیر.

ما فکر می‌کردیم که اراده‌ای از جانب شما وجود دارد که بالاخره کاری برای این وضعیت وحشتناک انجام دهید. بارها اشاره کرده‌ایم که قطع فوری همه روابط با شهر اصفهان باید اتفاق بیفتد تا پیام روشنی ارسال شود. به اصطلاح خواهر شهر شما، از تمام ارتباطات خود در خارج از کشور بهره می‌برد تا بتواند خود را به خوبی معرفی کند. صراحتا این در تعامل با رژیم آخوندی اتفاق می‌افتد، وجز تبلیغات برای جمهوری اسلامی، به عنوان صدای “حق” مردم ایران نیست. این همه ثابت شده است.

این ادعا که در صورت فسخ شراکت چیزی تغییر نمی‌‌کند صحیح نیست. البته برای شهر فرایبورگ جذاب است که به نام هنر، موسیقی و غیره با فرهنگ‌های دیگر تبادل داشته باشد. با این حال، باید واضح باشد که شراکت در کجا و با چه کسی صورت می‌گیرد.

از طرف شما همیشه در مورد مخاطبین موجود صحبت می‌شود. اما این تماس‌ها دقیقا زیر نظر حامیان رژیم و کل دستگاه دولتی ایران هستند . هیچ اتفاقی نمی‌‌افتد مگر اینکه رهبری و سازمان‌های اطلاعاتی چیزی را از دست بدهند. افراد عادی که به صورت داوطلبانه کار می‌کنند و در مشارکت مدنی شرکت می‌کنند نیز حضور دارند و می‌توانند دید مستقلی از وضعیت ارائه دهند.

پس فایده این مشارکت چیست؟

این بحث را که می‌خواهید به مردم ایران نزدیک بمانید و با مبارزه برای آزادی، دموکراسی و حقوق بشر ابراز همبستگی کنید در صورت ادامه روابط عمومی با رژیم نمی‌‌توان جدی گرفت. مدتی است که خواستار فسخ شراکت هستیم.

متأسفانه متوجه شدیم که پشت پرده با تمام ابزارهای ممکن به این ارتباطات ادامه داده می‌شود. به بیان دیگر، ‌محتاطانه باید بگوییم، به احتمال زیاد منافع سیاسی و اقتصادی مسئول این امر هستند. آخرین تحقیقات و شواهد حاکی از آن است که تبادل مستقیمی بین رهبری شهر اصفهان و دوستان فرایبورگ-اصفهان، صورت گرفته است. این به وضوح با اراده مردم ایران که سال‌ها تحت حاکمیت وحشت این رژیم رنج کشیده‌اند، در تضاد است.

این تماس، برای همه ایرانیان، بیش از هر سودی ضرر دارد. خاتمه شراکت و منزوی کردن آشکار جمهوری اسلامی، دستاوردهای بسیار بیشتری بهمراه خواهد داشت. نقض گسترده حقوق بشر تنها زمانی می‌تواند پایان یابد که نظام در نهایت به طور عمومی آگاه شود که هیچ کس نمی‌‌خواهد با آن کاری داشته باشد.

لذا یک بار دیگر درخواست می‌کنیم تا بالاخره اقدام کنید! این اقدام درحال حاضر ضروری‌تر از هر زمان دیگر است!

باید با خود روراست باشید و در نهایت با مشارکت با شهر اصفهان راهی متفاوت را در پیش بگیرید. تا زمانی که این رژیم در قدرت است، باید تمام روابط متوقف شود. یکی از بارزترین دلایل این امر این است که حوادث وحشتناک زیادی در اصفهان با ارزش‌های شما سازگار نیست و با تمام توافقات بشر دوستانه در تضاد است.

به عنوان مثال می‌توان به سرنوشت توماج صالحی، خواننده رپ اشاره کرد. او در شرایط غیرانسانی نگهداری می‌شود و هر روز شرایط او بدتر می‌شود، به ویژه به دلیل شکنجه‌های بی‌رحمانه و انزوای شدید در سلول انفرادی. او از لحاظ روحی و جسمی در پایان نیروهای خود است. مراقبت‌های پزشکی رد می‌شود. برای اطمینان از آزادی او تاکنون چه اقداماتی از سوی شما انجام شده است؟ او تنها یکی از هزاران نمونه می‌باشد.

ما مشارکت را به عنوان تبادلی می‌دانیم که در آن باید روی چنین موضوعاتی انگشت گذاشت. اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. هر دو هیئت باید مسئولیت سیاسی و اداری را بر عهده بگیرند. برای ما این جمله که می‌خواهید در کنار مردم ایران بمانید ریاکارانه به نظر می‌رسد.

همانطور که بارها گفته شد، شما می‌توانید حتی بدون مشارکت رسمی در کنار ایرانی‌ها بایستید. علناً اعلام کنید که با آنچه در اصفهان و سراسر ایران می‌گذرد، موافق نیستید. شما هم می‌توانید برای آزادی همه زندانیان سیاسی بیانیه بدهید و صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید برای آینده‌ای به طور کلی بهتر برای کشور و حفاظت از محیط زیست مرتبط در ایران به خصوص در اصفهان تلاش کنید.

بهانه مشارکت شهری فقط به نفع لابی‌‌های رژیم ایران است که در بسیاری از زمینه‌ها نقش بازی میکنند، نه فقط در ایران، بلکه برای مثال در بالاترین محافل سیاسی اتحادیه اروپا یا دولت فدرال.

با توجه به بسیاری از مسائل مطرح شده، ما همچنان از همه احزاب دموکراتیک در شورای شهر فرایبورگ می‌خواهیم که در نهایت به این مشارکت پایان دهند! برای حقوق بشر به پا خیزید و در نهایت، حمایت آشکاراز آزادی، دموکراسی، آزادی مطبوعات و حق انتخاب را نشان دهید.

اکنون زمان اقدام است! تغییر لازم و ممکن است!

#زن_زندگی_آزادی

با احترام
بهروز اسدی
منبع: ایران امروز