به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۲۹، ۱۴۰۲

محکومیت حمید نوری در دادگاه تجدید نظر، پیروزی بزرگ جنبش دادخواهی!

 

سرانجام با گذشت چهار سال و طی ساعتها جلسات دادگاه بدوی و تجدید نظر و شهادت ده ها شاهد و شاکی و کارشناس حقوقی، حکم محکومیت زندان ابد حمید نوری دادیار زندان گوهر دشت و یکی از عاملان جنایت ضد بشری سال ۶۷، از سوی هیئت قاضیان دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد و به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ جنایات جمهوری اسلامی، شاهد پیروزی دادخواهان در یک دادگاه مستقل در یک کشور اروپائی بودیم. بدون تردید محاکمه حمید نوری به عنوان مهره ای از زنجیره بی انتهای ۴۴ سال جنایات جمهوری اسلامی در یک دادگاه بین المللی، گامی بلند و استوار در مسیر دادخواهی ملت ایران و به رسمیت شناخته شدن این مبارزات از سوی دستگاه قضائی مستقل در کشورهای آزاد جهان و محافل بین المللی مدافع حقوق بشر، خواهد بود .

رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی که پیشاپیش به اثرات زیانبار این دادگاه برای خود آگاهی داشت و به خوبی می دانست که در این دادگاه و در کنار حمید نوری سران حکومت اسلامی نیز محاکمه خواهند شد، از هیچ کوششی برای ایجاد اخلال و تاثیرگذاری بر روند دادگاه، فروگذار نکرد. در جلسه آخر دادگاه بدوی با تهدید به تیره شدن روابط بین دو کشور ایران و سوئد که از زبان حمید نوری بیان گردید و کمی بعد هم با به زندان انداختن یک شهروند سوئدی به اتهام واهی جاسوسی در ایران، به خیال واهی خود سعی در تاثیر گذاری بر حکم دادگاه داشت.

دادگاه تجدید نظر حمید نوری زمانی کار خود را آغاز نمود که جنبش خروشان زن، زندگی، آزادی در خیابانهای ایران به اوج خود رسیده بود و بطور سمبلیک شاهد دوگانه دادخواهی مردم ایران در خیابانها و در صحن دادگاه حمید نوری بودیم و جهانیان دیدند که ماهیت جنایت پیشه حکومت داعشی جمهوری اسلامی هیچ تغییری نکرده است و هم چنان همان حکومت جنایتکاری است که در سال ۶۷ دست به کشتار جمعی چند هزار زندانی سیاسی زده و در تمام سال‌های گذشته هزاران نفر را زندان و شکنجه و اعدام کرده است.

محکومیت‌ حمید نوری در یک دادگاه مستقل، در حقیقت محکومیت جمهوری اسلامی در برابر افکار عمومی دنیا و دست آوردی کم نظیر برای جنبش دادخواهی مردم ایران است که اثرات و دست آوردهای شگرف آنرا در آینده ای نه چندان دور خواهیم دید.

تشکیل این دادگاه و به محاکمه کشاندن یکی از مهره های سرسپرده و جنایتکار رژیم ولایت فقیه، میسر نبود مگر با هوشیاری و تلاشهای دادخواهانه تعدادی از شاکیان و قربانیان کشتار ۶۷ و خانواده های آنان.

بدون شک بخاطر ابعاد گسترده جنایات جمهوری اسلامی مسئله دادخواهی در ایران یک جنبش ملی و همگانی ‌و فراتر از مسائل فردی و گروهی است.

کارزار حقوق بشر برای ایران ضمن قدردانی ویژه از سیستم قضایی مستقل سوئد و دادستانهای شجاع و ورزیده، وکلای شاکیان و شاهدان و خانواده قربانیان و همچنین نهاد ها و سازمانهای حقوق بشری و شخصیت ها و گروههای بین المللی ، این پیروزی تاریخی و بی نظیر را به خانواده های دادخواه، شاکیان و شاهدان و قربانیان کشتار ۶۷ و به مردم مبارز ایران و دادخواهان سراسر دنیا، تبریک می گوئیم و با عزمی جزم و اراده ای راسخ، جنبش دادخواهی را تا محاکمه و مجازات تمام عاملان و آمران جنایات بیشمار جمهوری اسلامی و رسیدن به دادخواهی نهایی ادامه می دهیم.

جای پدران و مادران دادخواه که پس از تحمل سالها درد و رنج مرگ عزیزانشان و در حسرت دیدن روز دادخواهی و مجازات قاتلان فرزندانشان، نقاب در خاک کشیدند و نتوانستند شاهد محکومیت یکی از عاملان جنایت جمهوری اسلامی باشند، بسیار خالیست. با نثار درود به این شیرزنان و شیرمردان، یادشان را گرامی می داریم.

زن، زندگی، آزادی
کارزار حقوق بشر برای ایران
۱۹.۱۲.۲۰۲۳