به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آذر ۲۴، ۱۴۰۲

با فروپاشی نظام بهداشتی غزه، «بیماری‌های کشنده» در این منطقه محاصره‌شده درحال گسترش است

باوجود فشارهای روزافزون بین‌المللی، پیش‌روی نظامی و بمباران نوار غزه از سوی ارتش اسرائیل همچنان ادامه دارد. در کنار تلفات جانی ناشی از جنگ، اینک پزشکان هشدار می‌دهند که بیماری‌های کشنده‌ای که به دلیل فروپاشی نظام صحی نوار غزه، شیوع پیدا کرده‌اند نیز درحال گسترش هستند.

 

فلسطینی‌هایی که در بمباران اسرائیل زخمی شده‌اند به در بیمارستان خان‌یونس آورده شده‌اند.

امروز پنج‌شنبه ۱۴ دسامبر، درست یک‌روز پس از آنکه مجمع عمومی سازمان ملل، باری دیگر با اکثریت قاطع آرا برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه رای داد، ارتش اسرائیل به بمباران غزه ادامه داده و گزارش شده که تا مرکز شهر خان‌یونس در جنوب غزه پیش‌روی کرده‌اند.

در میان تلفات ناشی از جنگ، اینک نوار غزه را بحران صحی که به دلیل فروپاشی نظام صحی، به شدت درحال گسترش است نیز فرا گرفته است. 

خبرگزاری رویترز برای دادن تصویری از وضعیت بیمارستان‌های نوار غزه، در گزارشی نوشته که در بیمارستان ناصر در شهر خان‌یونس، بخش ترومای این بیمارستان با زخمی‌ها و کودکان بیمار، حتی چند کودک روی یک تخت، پرشده است.

دکتر احمد الفرا، رئیس بخش کودکان این بیمارستان به رویترز گفته که «شماری از بیماران با موارد کم‌آبی شدید بدن مراجعه می‌کنند که برخی‌های‌شان می‌توانند تا به سرحد از کار افتادن کلیه و یا ضعیف شدن عملکرد کلیه برسند.»

در این میان اما دکتران هشدار می‌دهند که تاکنون نزدیک به ۳۰ مورد از هپاتیت A نیز مراجعه کرده‌اند که به گفته‌ آنان، تا یک ماه دیگر تخم‌گذاری کرده و گسترش خواهند یافت.

دکتر احمد الفرا در این مورد می‌گوید:

بنابراین، پس از یک ماه، انفجاری در تعداد موارد مبتلا به هپاتیت A رخ خواهد داد که این یک نشانه خیلی خطرناک است و باید به آن رسیدگی شود.

گفته شده از زمان آغاز تهاجم اسرائیل به نوار غزه، تاکنون ۱۱۵ سرباز اسرائیلی در جنگ کشته شده و ۶۰۰ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

این آمار اما در سوی فلسطینی‌ها چندین برابر است. به بنیاد آمارهای وزارت بهداشت فلسطین که از سوی حماس اداره می‌شود، تاکنون بیش از ۱۸ هزار فلسطینی در این جنگ دو ماهه کشته شده‌اند.

رادیو فرانسه