به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۲۳، ۱۳۸۸


نامه‌ی خانواده‌ی نظر‌آهاری خطاب به دادستان تهران:

«شیوا را در آستانه‌ی عید آزاد کنید»


کمیته گزارشگران حقوق بشر - با گذشت بیش از ۸۰ روز از بازداشت شیوا نظرآهاری، فعال برجسته حقوق بشر خانواده‌اش هم‌چنان در انتظار آزادی او به سر می‌برند. این درحالی است که وی پیش از این نیز در روز ٢٤ خرداد ماه، توسط نيروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت شده و مدت ۱۰۰ روز را در زندان گذرانده بود.

این عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر در سال ۸۸، حدود ۱۹۰ روز را در زندان به سر برده که حدود ۱۰۰ روز آن در سلول‌های انفرادی زندان اوین بوده است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر به عنوان نهادی مستقل، هدفش اطلاع‌رسانی و دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر است. این کمیته در طول ۴ سال فعالیت خود گزارش‌ها، اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها و مقالات متعددی را در زمینه نقض حقوق بشر منتشر کرده و خود را به عنوان نهادی مدنی و فارغ از هرگونه جهت‌گیری سیاسی در میان فعالان داخلی و خارجی مطرح کرده است. با این وجود، تنها در سال جاری، ۹ تن از اعضای کمیته گزارشگران
حقوق بشر به بازداشت نیروهای امنیتی درآمدند و دیگر اعضای کمیته نیز از گزند فشار دستگاه امنیتی در امان نبوده‌اند.
آن‌چه در زیر می‌آید نامه‌ی خانواده‌ی شیوا نظر‌آهاری خطاب به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران است.

جناب آقای جعفری دولت آبادی دادستان محترم تهران

با سلام
غرض از نوشتن این نامه این است که ما موفق به دیدار شما و همچنین معاون محترمتان نشدیم . ما در چند روز گذشته بارها برای دیدار با شما به دادستانی تهران مراجعه کرده ایم. بنابراین خواستیم از این طریق صدای مان را به شما برسانیم . هر چند پیش از این یک بار با شما ملاقات کرده ایم و برخی از گفته هایمان را با شما در میان گذاشته ایم. آن زمان فکر نمی کردیم مدت حبس دخترمان این قدر به درازا بکشد ما در آن دیدار از شنیدن اتهامات دخترمان تعجب کردیم و تاکنون نیز نتوانسته ایم آنها راباور کنیم و همچنان به صحبت های آن روزمان با شما فکر می کنیم. ما به عنوان پدر و مادر شیوا نظر آهاری دختر جوانی که هم اکنون در زندان اوین به سر می برد در آستانه نوروز مثل تمام خانواده های ایرانی دلمان می خواهد همه در کنار هم سال نو را آغازکنیم، اما با توجه به شواهد مثل اینکه امسال از این موهبت بر خوردار نیستیم.

آقای دادستان
حالا که قرار بازداشت دخترم را تبدیل به قرار وثیقه نمی کنید ( می دانید که شیوا با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی برای بار اول از زندان آزاد شد و هم اکنون نیز این قرار در پرونده ایشان وجود دارد ) حداقل اجازه دهید با او ملاقات حضوری د اشته باشیم . می دانید که ما پس از گذشت چهار ماه از بازداشت دوباره دخترمان هنوز موفق به ملاقات حضوری با او نشده ایم و هربار فقط از پشت شیشه های مات و گوشی های تلفن با دلبندمان سخن گفته ایم .آیا در آستانه فرا رسیدن سال نو این درخواست بزرگی است ؟
از شما تقاضا داریم اگر هنوز تصمیمی برای آزادی فرزندمان نگرفته اید ؟ حداقل دستور دهید که او در شرایط بهتری دوران زندانش را سپری کند. او را به سلولی ببرید که امکانات حداقلی مثل تلویزیون داشته باشد . هم اکنون دخترم در سلولی بدون هیچ امکاناتی نگهداری می شود و حتی از داشتن کتاب و روزنامه هم محروم است .کتابهایی که حدود یک ماه و نیم است در روز ملاقات به اوین می بریم و هر بارنیز به دلیل قبول نکردن آنها توسط ماموران زندان اوین دوباره با خود به خانه بر می گردانیم .آقای دادستان لا اقل دستور دهید دخترمان را از خواندن کتاب و روزنامه محروم نکنند . در پایان هنوز هم امیدوارم که راٌفت اسلامی شامل حال ما و خانواده ام بشود و فرزندمان در لحظه ی تحویل سال مانند بسیاری از شهروندان ایرانی در کنار مان باشد.