به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، خرداد ۰۸، ۱۴۰۲

سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری و زندانی سابق، از احضار مجددش به دادسرای اوین خبر داد

 

سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری و زندانی پیشین، از پرونده‌سازی جدید جمهوری اسلامی علیه خود خبر داد و اعلام کرد که از او خواسته شده برای دفاع از «اتهام انتسابی»، در پنج روز آینده در دادسرای اوین حاضر شود. رشنو روز یکشنبه در اینستاگرام خود نوشت: «پرونده جدید ساخته شده و امروز ابلاغیه زدن که برای تفهیم «اتهام» یا «اتهامات انتسابی» باید برم دادسرای اوین. مثل این که همین پنج تا پست اینستاگرام کافی بوده.»


او افزود: «فقط خواستم بگم تازه داشتم دوربین می‌گرفتم که بعد چند سال بی‌دوربینی، دوباره عکاسی کنم. مثل این که هر بار قسمت نیست. این هم سرنوشت یک شهروند عادی. تا پنج روز دیگه حتما میام.»


پیشتر سپیده رشنو در واکنش به اعدام‌ها نوشته بود: «سه‌ تبر به درخت چهل و چهارساله‌تان زدید که ریشه‌هایش آنقدر سست شده که معلوم نیست با کدام تبر بعد خواهد افتاد. زنگ این سه‌تبر نه در گوش ما مردم بلکه در گوش تک‌تک‌تان پیچیده است. یک ایران را بچلانید جز خشم و اشک چیزی به راه نمی‌افتد.»


احضار این زن معترض به حجاب اجباری در حالی است که او چند روز پیش در اینستاگرام نوشت دانشگاه الزهرا او را به دلیل نداشتن حجاب اجباری دو ترم تعلیق کرده است.


او روز شنبه ۲۳ اردیبهشت در اینستاگرام عکسی بدون حجاب اجباری از خود منتشر کرد و گفت در کمیته انضباطی دو صفحه سفید به او داده و گفتند دفاع‌ات را بنویس که او در پاسخ نوشته است: «به عنوان یک شهروند برای لباسی که می‌پوشم حق انتخاب دارم.»


رشنو، داستان‌نویس معترض به حجاب اجباری در تیر سال گذشته پس از انتشار ویدیوی درگیری در اتوبوس با یک زن حامی حکومت بازداشت و پس از پخش اعتراف اجباری در شهریورماه با وثیقه آزاد شد.


در پی پخش اعتراف اجباری سپیده رشنو از تلویزیون جمهوری اسلامی، موجی از محکومیت این اقدام و همدلی با رشنو در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.


اوایل فروردین، سامان رشنو،‌ برادر سپیده رشنو، در توییتر نوشت که حکم پنج سال حبس تعلیقی برای خواهرش قطعی شده است.


طبق حکم صادره برای سپیده رشنو، او باید درباره «وطن‌دوستی،‌ ادب و آسیب‌رسانی به افکار عمومی» با اقتباس از کتاب‌های مورد حمایت حکومت تحقیق کند.

ایران اینترنشنال