به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۰۵، ۱۳۹۱

استاد "همایون خرم" درگذشت

یک‌شنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۱ ... پیکر همایون خرم آهنگساز و نوازنده ویلن همراه با آواز محمدرضا شجریان و
علیرضا قربانی به خاک سپرده شد.

آثار ارزشمندی چون "تو ای پری کجایی"، "غوغای ستارگان"، "رسوای زمانه" از همایون خرم باقی مانده است.


همایون خرم آهنگساز و آخرین بازمانده مکتب ابوالحسن خان صبا که چند سالی از بیماری سرطان روده رنج می برد، شامگاه پنجشنبه 28 دی ماه ساعت 23 در بیمارستان دی درگذشت.

به گزارش خبرنگار مهر، همایون خرم در سال 1309 در بوشهربه دنیا آمد. مادرش به دلیل علاقه بسیاری که به موسیقی اصیل ایرانی داشت و همچنین دستگاه همایون داشت نام او را"همایون" گذاشت.

خرم از دوران نوجوانی به تشویق و حمایت مادرش به مکتب ابوالحسن خان صبا رفت و پس از چندسال درست زمانی که 14 سال بیشتر سن نداشت به عنوان جوان ترین نوازنده موسیقی ایران شناخته شد.

وی تحصیلات دانشگاهی را در رشته مهندسی برق آغاز کرد. اما هیچگاه موسیقی را رها نکرد و در بسیاری از برنامه های رادیویی که معروفترین آنها گلها بود به عنوان سولیست ویولن اجرا داشت.


کتاب های غوغای ستارگان (خاطرات هنری همایون خرم)، ردیف اول چپ کوک ( آوازها، چهارمضراب ها، قطعات و تعدادی از آهنگ ها) و ردیف دوم راست کوک (شامل تعدادی از پیش درآمدها، چهارمضراب ها و رنگ ها) از جمله تالیفات همایون خرم است.

همایون خرم از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران بود و دارای درجه 1 هنری (معادل مدرک دکترا) از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور داشت.