به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۰۶، ۱۴۰۱

صدراعظم آلمان: پوتین در جنگ خود پیروز نخواهد شد

"این امپریالیسم است"
صدراعظم آلمان باز هم شکست ولادیمیر پوتین‌، رئیس‌جمهوری روسیه در جنگ علیه اوکراین را محرز دانست. اولاف شولتس در سخنانش در مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس خواستار اشکال جدید همکاری‌های بین‌المللی شد.

صدراعظم آلمان در سخنانش در نشست مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در داووس سوئیس جنگ روسیه علیه اوکراین را اشتباه خواند.

به گزارش وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان (تاگس‌شاو)، اولاف شولتس پنج‌شنبه ۲۶ مه (۵ خرداد) گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه "الان هم در همه اهداف راهبردی خود [در این جنگ] شکست خورده است." تا جایی که تسخیر کل اوکراین توسط روسیه اینک حتی از زمان آغاز جنگ نیز "بعیدتر" به نظر می‌رسد.

به گفته شولتس، پوتین "همبستگی و توانمندی" ناتو، اتحادیه اروپا و گروه هفت کشور صنعتی جهان (گروه هفت) را دست کم گرفت.

صدراعظم آلمان افزود: «پوتین نباید در جنگ خود پیروز شود و من معتقدم بی‌تردید، پیروز نیز نخواهد شد.»


"این امپریالیسم است"

اولاف شولتس خواستار مقابله با قدرت‌طلبی رئیس‌جمهوری روسیه شد. صدراعظم آلمان گفت،‌ باید برای پوتین روشن ساخت که "صلح دیکته‌شده"‌ای که تنها یک طرف، شرایط را تعیین کند وجود نخواهد داشت و این را نه اوکراین می‌پذیرد و نه آلمان.

شولتس با اشاره به تصمیم آلمان برای ارسال سلاح به اوکراین تأکید کرد، گفت‌وگوهای جدی صلح تنها زمانی به وقوع خواهد پیوست که پوتین بفهمد "نمی‌تواند دفاع اوکراین را بشکند."

روسیه حملاتش علیه اوکراین را ۲۴ فوریه سال جاری آغاز کرد. اینک سه ماه از آغاز جنگ گذشته است.

شولتس می‌گوید، در صورت موفقیت پوتین در حمله خود علیه اوکراین پیامدهای غم‌باری به بار خواهد آمد. چرا که پوتین می‌خواهد به آن نظم جهانی برگردد که "در آن قوی‌ترها خوب و بد را دیکته می‌کنند و آزادی، حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت متعلق به همه نیست". و این به گفته شولتس، همان "امپریالیسم است."

به باور او، این تلاشی است برای بازگرداندن جهان به زمانی که در آن نظم صلح‌آمیز باثبات وجود نداشت و جنگ ابزاری معمول در دست سیاست بود.

اما اکنون نظمی نوین در جهان بر بنیاد "سیستم همکاری بین‌المللی" حاکم شده تا در آن "هرگز بار دیگر جنگی مانند دو جنگ جهانی خانمان‌برانداز شکل نگیرد."

شولتس با این سخنان خواستار شد که جامعه بین‌المللی همچنان به همکاری‌های چندجانبه ادامه دهد.

خواست قرار گرفتن چین در "نظم جهانی مبتنی بر قوانین" 

او همچنین با تأکید بر لزوم رعایت حقوق بشر به اسناد منتشره از سوی یک کنسرسیوم رسانه‌ای بین‌المللی در مورد سرکوب، بازداشت و شکنجه اویغورها در استان سین‌کیانگ چین اشاره کرد و گفت، جهان نباید "نقض حقوق بشر مانند آن‌چه که اکنون در سین‌کیانگ شاهد آن هستیم را نادیده بگیرد."

رهبری چین این اتهام‌ها را "دروغ قرن" معرفی و رد کرده است.

شولتس از قدرت‌جویی فزاینده چین ابراز نگرانی کرد و ضمن این که این کشور را یکی از "بازیگران جهانی" نامید از چین خواست، به جای سلطه‌جویی و هژمونی‌طلبی در آسیا و مناطق دیگر به نظم چندجانبه و قانونمند جهانی بپیوندد.

صدراعظم آلمان همچنین خواستار اشکال جدید همکاری‌های بین‌المللی شد و گفت، شرکای سیاسی را نباید همواره در میان همان کشورهای سابق جست‌وجو کرد. بلکه باید در "این جهان چندقطبی که کشورها و مناطق کاملا متفاوت بر حسب وزن اقتصادی و جمعیتی خود" خواهان ایفای نقشی پررنگ‌تر در این زمینه هستند، این دامنه را گسترش داد.

دویچه وله فارسی