به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، خرداد ۰۳، ۱۴۰۱

ادامه عملیات جست‌وجو و امداد در آبادان:

  شمار کشته‌شدگان ریزش ساختمان متروپل به ۱۱ نفر رسید

رئیس سازمان مدیریت بحران در ایران از رسیدن تعداد جان‌باختگان حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان به ۱۱ نفر خبر داد و گفت این گمان می‌رود که تعدادی از افراد در زیرزمین این ساختمان گرفتار باشند.

محمدحسین نامی گفت تیم‌های امداد و نجات در تلاش هستند هر چه زودتر به قسمت زیرزمین برسند.

از سوی دیگر رییس شورای شهر آبادان از حضور ۵۰ آتش‌نشان حرفه‌ای اعزام شده از تهران برای امداد و نجات در ساختمان فرو ریخته متروپل خبر داد.

قاسم بغلانی گفت این آتش‌نشانان به همراه ۱۱ دستگاه خودروی سبک و سنگین مخصوص آواربرداری در عملیات امدادرسانی مشارکت دارند.

به گفته بغلانی از روز گذشته تاکنون ۶۰ نفر از آتش‌نشانان شهرداری اهواز، چندین گروه امدادی از شهرهای مجاور و شهر ایلام به آبادان اعزام شده‌اند تا روند امداد‌رسانی سرعت بیشتری پیدا کند.

رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر بامداد سه‌شنبه از افزایش شمار کشته‌شدگان ریزش ساختمان متروپل آبادان به ۱۰ نفر خبر داده و گفته بود جست‌وجو برای یافتن دیگر افراد مدفون شده در زیر آوار ادامه دارد.

همزمان فرماندار آبادان هشدار داد که هر لحظه احتمال ریزش بخش دیگر این برج وجود دارد.

بخش‌هایی از ساختمان ۱۰ طبقه متروپل در آبادان در استان خوزستان روز دوشنبه دوم خرداد ماه فرو ریخت و طبق ارزیابی تیم‌های هلال‌احمر دست‌کم ۸۰ نفر زیر آوار این ساختمان گرفتار شده‌اند.

در پی ریزش این ساختمان تعدادی از نیروهای امدادی از اهواز و تهران به آبادان اعزام شده‌اند و نیروی انتظامی خیابان امیری آبادان و مناطق اطراف آن را بست و شماری از نیروهای یگان ویژه در این منطقه و دیگر مناطق شهر آبادان مستقر شده‌اند.

مهدی ولی‌پور، رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر بامداد سه‌شنبه گفت که با پیدا شدن اجساد سه نفر دیگر از افرادی که زیر آوار ساختمان متروپل آبادان مدفون شده بودند تاکنون شمار کشته شدگان این حادثه به ۱۰ نفر رسیده است.

رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر افزود: «سگ‌های تجسس تاکنون سه نفر را در زیر آوار پیدا کرده‌اند و دستگاه‌های زنده یاب نیز سه نفر را زنده در زیر آوار یافته‌اند.»

ولی‌پور گفت که تلاش امدادگران برای جست‌وجو در آوار و دستیابی به طبقات پایین‌تر ادامه دارد و عوامل امدادی و تیم‌های زنده‌یاب هلال احمر در حال جستجو برای یافتن دیگر افرادی هستند که زیر آوار مدفون شده‌اند.

در همین حال صادق خلیلیان، استاندار خوزستان با اشاره به اینکه عملیات جستجو برای یافتن افراد گرفتار در زیر آوار ساختمان متروپل آبادان ادامه دارد، گفت: «به طور حتم با مسببان حادثه به شدیدترین شکل ممکن برخورد می‌شود.»

استاندار خوزستان یکی از علت‌های ریزش ساختمان متروپل را عدم رعایت استانداردهای لازم در سازه این ساختمان عنوان کرد.

در همین حال وحید شعبانی، مدیرعامل هلال احمر خوزستان گفت: «امدادگران در تلاش به دستیابی به طبقات زیرین این ساختمان هستند چون احتمالا در زیرزمین ساختمان متروپل افرادی در آن گرفتار هستند.»

احسان عباسپور، فرماندار ویژه آبادان، نیز با بیان اینکه یکی از برج‌های دوقلوی متروپل ریزش کرده و بخش دیگری از این برج در شرایط ناپایداری قرار دارد، گفت: «هر لحظه احتمال ریزش بخش دیگر برج نیز وجود دارد.»

شمار بازداشت شدگان در ارتباط با این حادثه نیز به ۱۰ نفر رسید.

پیش از این علی دهقانی، رییس دادگستری خوزستان، از بازداشت هشت نفر در ارتباط با ریزش برج متروپل آبادان خبر داده و گفته بود به غیر از مالک و پیمانکار این طرح، شش نفر دیگر از نیروهای شهرداری آبادان و ناظران این طرح در بین احضارشدگان هستند.

به گفته دهقانی، دادگستری استان خوزستان با تمامی مسببان و کسانی که نقش مستقیم و غیرمستقیم در ریزش ساختمان متروپل آبادان داشتند برخورد قانونی و قاطعی خواهد کرد، افزود: «اگر این حادثه عمدی باشد باید تقصیر افراد در آن مشخص شود.»

در همین حال رسانه‌های دولتی خبر دادند که احمد وحیدی، وزیر کشور، محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی، و پیرحسین کولیوند، رییس هلال احمر، بامداد سه‌شنبه، برای بررسی حادثه ساختمان متروپل وارد آبادان شدند.

از سوی دیگر حمزه شکیب، سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کل کشور گفت: «ساختمان متروپل در سال ۹۶ پروانه ساخت اخذ کرده اما طراحی ساختمان توسط سازمان نظام‌مهندسی انجام نشده و شهرداری آبادان به گزارش‌های مهندس ناظر و سازمان نظام مهندسی درباره وضعیت بحرانی پروژه متروپل توجه نکرد.»

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد که در تخلفی آشکار سه طبقه برج متروپل آبادان به ‌صورت اضافه ساخته شده و بی‌توجهی به گزارش مهندسان ناظر این فاجعه را رقم زده است.

ایران اینترنشنال