به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۰۹، ۱۴۰۳

نروژ، اسپانیا و جمهوری ایرلند کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناختند

 

از چپ به راست: مایکل مارتین وزیر امور خارجه جمهوری ایرلند، خوزه مانوئل آلبارز وزیر امور خارجه اسپانیا و اسپن بارت ایده وزیر امور خارجه نروژ
بی‌بی‌سی: نروژ و اسپانیا و جمهوری ایرلند رسما اعلام کردند که فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسند. دولت اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای این تصمیم را به‌شدت محکوم کرد و آن را پاداشی برای «تروریسم» در بحبوحه جنگ خوانده است.

اسپن بارت ایده، وزیر امور خارجه نروژ، گفت این یک پیام محکم در حمایت از نیروهای معتدل در اسرائیل و فلسطین است؛ او خواستار حمایت مجدد از راه حل دو کشوری شد.

۱۴۴ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، از جمله اکثر کشورهای جنوب جهانی، روسیه، چین، هند، و ایران فلسطین را به عنوان کشور به رسمیت می‌شناسند.

وزیر امور خارجه نروژ همچنین گفت: «این ناامیدکننده است که دولت فعلی اسرائیل تمایلی به ایفای نقشی سازنده در این روند ندارد.»

آنها امیدوارند تصمیمشان کشورهای دیگر اروپایی را هم ترغیب کند تا کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

دولت جمهوری ایرلند پیش‌ازظهر امروز سه‌شنبه ۲۸ مه تشکیل جلسه داد؛ نروژ هم یکشنبه ۲۶ مه یادداشتی به محمد مصطفی نخست‌وزیر تشکیلات فلسطینی تسلیم کرد که از همین روز لازم‌الاجراست.

سیمون هریس، نخست‌وزیر جمهوری ایرلند، از بنیامین نتانیاهو همتای اسرائیلی خود خواست که «به سخنان جهان گوش دهد و فاجعه انسانی در غزه را متوقف کند».

آقای هریس گفت که دولت او تصمیم گرفته است تا «برای زنده نگه داشتن معجزه صلح» دست به این اقدام بزند.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، امروز به مناسبت این اقدام در تلویزیون اسپانیا سخنرانی کرد. او پیشتر گفته بود این اقدام برای دستیابی به «صلح» و «عدالت تاریخی» ضروری است.

آقای سانچز ساعاتی قبل از اینکه دولت چپگرای اسپانیا در جلسه کابینه خود فلسطین را به‌عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد، در بیانیه‌ای کوتاه به زبان‌های اسپانیایی و انگلیسی نوشت این تصمیم «علیه هیچیک از طرف‌ها و به‌ویژه علیه اسرائیل» اتخاذ نشده است.

پس از به رسمیت شناختن فلسطین از سوی اسپانیا، اسرائیل کاتز وزیر امور خارجه اسرائیل در واکنشی تند پدرو سانچز را به «همدستی در تحریک برای نابودی یهودیان» متهم کرد.

آقای کاتز همچنین در حساب کاربری خود در شبکه ایکس یولاندا دیاز، معاون نخست‌وزیر اسپانیا، را به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تشبیه کرد.

او گفت خامنه‌ای و یحیی سنوار، رئیس شاخه نظامی حماس در نوار غزه، «همه خواستار ایجاد یک کشور تروریستی فلسطینی از رودخانه تا دریا هستند».

موضوع به رسمیت شناختن کشور فلسطین چندین دهه است که یکی از موضوعات مورد مناقشه در جامعه بین‌المللی است، اما بخش اعظم کشورهای جهان پیش از این فلسطین را به عنوان کشور به رسمیت شناخته‌اند.

تا پیش از اعلام تصمیم این سه کشور اروپایی در چهارشنبه گذشته، تنها ۹ کشور در اروپا فلسطین را به رسمیت می‌شناختند که عمده آنها کشورهای شرق اروپا هستند که این تصمیم را در سال ۱۹۸۸ و پیش از فروپاشی شوروی گرفته‌اند.

اسرائیل کشور فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسد و دولت کنونی اسرائیل با ایجاد یک کشور فلسطینی در کرانه باختری و غزه مخالف است.