به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۰۲، ۱۴۰۳

تشییع ابراهیم رییسی؛ از مداحی منصور ارضی تا نماز میت خامنه‌ای

 چنانچه پیشتر اعلام شده بوده امروز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ در روز دوم مراسم سه روزه تشییع جنازه ابراهیم رییسی در تهران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر تابوت او و همراهانش در دانشگاه تهران «نماز میَت» خواند.

در این مراسم که بصورت زنده از تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی پخش می‌شد، مقامات ارشد جمهوری اسلامی همچون صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و پدر زن ابراهیم رئیسی، محمد مخبر، کفیل ریاست‌جمهوری، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، و فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی در  این مراسم حضور داشتند.

اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی گروه شبه‌نظامی و افراطی حماس، از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نیز در این مراسم حاضر بود و سخنرانی کرد.

ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه پیشین ایران، همراه با شش نفر دیگر روز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه سقوط بالگردی در استان آذربایجان شرقی کشته شدند.

در حاشیه برگزاری مراسم تشییع ابراهیم رییسی در برنامه‌ای که بعد از ظهر روز سه‌شنبه اول خرداد سال جاری برگزار شد منصور ارضی، از مداحان حکومتی مدعی شد که ابراهیم رئیسی پیش‌تر از او خواسته بود جنازه او را «غسل» دهد.او در ادامه گفت : «امروز بالا جنازه‌اش گفتم آخه چه جوری می‌تونم تو را بشورم؟ ای بدن سوخته فاطمی. من ابا ندارم، برای شماها [بگم] بذار همه عالم بدونن، مثل علی‌اکبر (فرزند حسین، امام سوم شیعیان) شده بود.»

منصور ارضی برای اشاره به میزان آسیب‌دیدگی جنازه ابراهیم رییسی از واژه «ارباً ارباً» استفاده کرد که در عربی به معنای «تکه‌تکه و پاره‌پاره» است.

بر اساس تصاویری که از جنازه کفن‌پیچ ابراهیم رییسی در رسانه‌های ایران منتشر شده بود هم می‌توان چنین نتیجه گرفت که جسد او در سانحه سقوط بالگرد بسیار شدید آسیب دیده است.

ایران وایر