به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اردیبهشت ۲۸، ۱۴۰۳

بلینکن: روسیه باید هزینه بازسازی اوکراین را بپردازد

  

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که ولادیمیر پوتین رهبر روسیه باید هزینه بازسازی آنچه در اوکراین تخریب کرده است را بپردازد.

او که در کی‌یف صحبت می‌کرد گفت که واشنگتن توانایی ضبط دارایی‌های روسیه در آمریکا را دارد و از آنها برای کمک به بازسازی اوکراین استفاده خواهد کرد.

او همچنین گفت که اوکراین «به ناتو نزدیکتر می‌شود.»

دیپلمات ارشد آمریکا پیشتر به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، گفت که کمک نظامی «در راه است.»

او در سخنانی در دانشگاه پلی تکنیک کی‌یف گفت: «روسیه باید هزینه بازسازی آنچه پوتین تخریب کرده را بپردازد. این چیزی است که قوانین بین‌المللی الزامی می‌کند. و این چیزی است که مردم اوکراین مستحق آن هستند.»

او گفت: «کنگره ما این قدرت را به ما داده است تا دارایی‌های روسیه در آمریکا را ضبط کنیم، و ما قصد استفاده از آن را داریم.»

او افزود که گروه جی۷ - بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا و آمریکا - می‌توانند میلیاردها دلار را آزاد کنند «و پیامی قوی برای پوتین بفرستند که زمان به نفع او عمل نمی‌کند.»

تخمین زده می‌شود که از زمان حمله تمام عیار روسیه به اوکراین، ۲۱۱ میلیارد یورو دارایی‌های دولتی روسیه در اتحادیه اروپا مسدود شده است.

آقای بلینکن روز سه‌شنبه بعد از ۹ ساعت سفر با قطار از مرز لهستان وارد پایتخت اوکراین شد.

او درحالی به اوکراین سفر می‌کند که این کشور برای دفع یک تهاجم عمده ارتش روسیه در نزدیکی دومین شهر بزرگ خود، خارکیف، در تقلاست.

سفرآقای بلینکن سه هفته بعد از آن انجام می‌شود که کنگره آمریکا بالاخره با ۶۱ میلیارد دلار کمک به اوکراین موافقت کرد.

آقای بلینکن در سخنرانی خود گفت: «ما اوکراین را به ناتو نزدیک‎‌تر می‌کنیم و بعد وارد ناتو خواهیم کرد.»

«مطمئن خواهیم شد که پل میان اوکراین و ناتو مستحکم خواهد بود.»

آقای بلینکن مستقیما خطاب به مردم اوکراین گفت: «شما تنها نیستید. ما امروز با شما هستیم و در کنار شما خواهیم ماند.»

او اشاره کرد که در «مقطعی حساس» - در میان عملیات تازه تهاجمی روسیه که به گفته او با کمک کره شمالی، ایران و چین انجام شده - به اوکراین سفر می‌کند.

او همچنین به مصوبه تازه برای کمک به بسیج نیروها برای نبرد با نیروهای مهاجم روسیه اشاره کرد. هدف این مصوبه تقویت شمار نیروهاست که به دلیل پیشروی‌های روسیه در شرق به شدت تحت فشار است.

آقای بلینکن اصلاحات اخیر اوکراین برای بسیج نیروها را «تصمیمی سخت اما لازم» توصیف کرد و از همه کسانی که برای خدمت به کشور خود پا پیش گذاشته‌اند تعریف کرد.

او در جریان دیدار با آقای زلنسکی از «مقاومت فوق العاده» اوکراین و همچنین «قدرت و مدیریت» رئیس جمهور این کشور تمجید کرد.

بی‌بی‌سی فارسی