به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۱۱، ۱۴۰۳

مراسم مجمع عمومی سازمان ملل برای رئیسی با صندلی‌های خالی

 

دویچه‌ وله: در حالی که صدها مخالف حکومت جمهوری اسلامی در برابر مقر سازمان ملل در نیویورک تجمع کرده و شعار "ننگ بر سازمان ملل" سر می‌دادند، "بزرگداشت ابراهیم رئیسی" در مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه ۳۰ مه (۱۰ خرداد) به مدت حدود ۴۰دقیقه برگزار شد.

در ویدئویی که پایگاه خبررسانی سازمان ملل متحد منتشر کرد، می‌شد دید که بسیاری از صندلی‌های نمایندگی‌های کشورها خالی است.

پس از یک دقیقه سکوت، نخست رئیس جلسه و سپس آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد سخنرانی کرده و با خانواده قربانیان حادثه سقوط هلیکوپتر ابراهیم رئیسی و همراهانش ابراز همدردی کردند و به مردم ایران تسلیت گفتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گوترش گفت: «مایلم اطمینان دهم که سازمان ملل متحد با مردم ایران و در تلاش برای صلح، توسعه و آزادی‌های اساسی همبستگی می‌کند.»

وی افزود: «برای این منظور، سازمان ملل متحد در تلاش است بر اساس منشور خود، به تحقق صلح و امنیت، توسعه پایدار و حقوق بشر برای همه کمک کند.»

سخنگوی رسمی گوترش در پاسخ به سوالی درباره تسلیت دبیرکل سازمان ملل در روزهای پس از مرگ رئیسی، از موضع‌گیری دبیرکل سازمان ملل دفاع کرد.

استفان دوجاریک گفت، دبیرکل "هرگز از ابراز نگرانی‌های عمیق خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به ویژه در مورد مسائل زنان خودداری نکرده است".

وی افزود: «این مانع از ابراز تسلیت او نمی‌شود که رئیس دولت یکی از کشورهای عضو این سازمان و یک وزیر خارجه که به طور مرتب با او ملاقات می‌کرد... در سقوط هلیکوپتر جان خود را از دست دادند.»

در این مراسم نمایندگان کشورهای اوگاندا، برونئی، پاکستان و قطر و سفیر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کردند. یک کشور از سوی کشورهای آمریکای لاتین و نماینده‌ای نیز از سوی کشورهای غیرمتعهد صحبت کردند. هیچ نماینده‌ای از کشورهای غربی در این مراسم حضور نداشت و پیامی نیز از سوی آن‌ها قرائت نشد.

کشورهای هم‌پیمان جمهوری اسلامی، مانند چین، روسیه یا سوریه، در این مراسم شرکت نداشتند و پیامی از سوی آن‌ها خوانده نشد. کشورهای عربی نیز، به غیر از قطر، در این جلسه حضور نداشتند و پیامی نفرستادند.

منیر اکرم، سفیر پاکستان در سازمان ملل، به نمایندگی از سازمان همکاری اسلامی سخنرانی کرد و از "میراث" رئیسی برای "تحول اجتماعی-اقتصادی و سیاسی" در ایران استقبال کرد.

فرانسه و آمریکا از پیش اعلام کرده بودند در این مراسم شرکت نخواهند کرد. نیت ایوانس، سخنگوی هیأت نمایندگی ایالات متحده آمریکا گفت: «سازمان ملل باید در کنار مردم ایران بایستد. رئیسی در موارد متعدد نقض حقوق بشر، از جمله کشتار غیرقانونی هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ دست داشته است.» ایوانس افزود: «برخی از بدترین موارد نقض حقوق بشر در دوران تصدی او روی رخ داده‌اند.»

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل که اولین دقیقه سکوت در شورای امنیت سازمان ملل در ۲۰ مه را محکوم کرده بود، مراسم روز پنجشنبه را نیز مورد انتقاد قرار داد. او در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) نوشت: «سازمان ملل متحد برای جلوگیری از جنایات تاسیس شد، اما امروز به دیکتاتورهای قتل عام درود میفرستد!»

پیش از برگزاری این مراسم، جمعی از مدافعان ایرانی حقوق بشر، از جمله برخی از زندانیان سیاسی سابق، اعضای خانواده و بستگان قربانیان جنایات ابراهیم رئیسی یا کسانی که شاهد جنایات تحت فرمان او بوده‌اند، در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، نسبت برگزاری مراسم بزرگداشت برای این فرد در سازمان ملل ابراز نگرانی و انزجار کرده‌اند. در کمتر از ۴۸ ساعت بیش از ۱۵۰۰ نفر زیر این نامه را امضا کردند.

اعلام خبر برگزاری مراسم یادبود رئيسی در سازمان ملل، موجی از خشم و نارضایتی شهروندان ایرانی، سازمان‌ها و چهره‌های مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت.

نرگس محمدی و شیرین عبادی، برندگان جایزه صلح نوبل، در نامه‌های جداگانه‌ای با محکومیت شدید این اقدام سازمان ملل، خواستار لغو این مراسم شده بودند.