به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۰۴، ۱۴۰۳

خاکسپاری ابراهیم رئیسی در حرم امام رضا همزمان با انتشار نتایج اولیه تحقیقات درباره علت سقوط بالگرد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران که در سقوط بالگردش کشته شد، در حرم امام هشتم شیعیان به خاک سپرده شد. آقای رئیسی خود مدتی متولی آستان قدس رضوی بود. همزمان ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گزارشی اولیه را درباره تحقیقات مربوط به این سانحه منتشر کرده است که به علت آن اشاره‌ای نمی‌کند.


صبح روز پنجشنبه مراسم تشییع ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، محمدعلی آل هاشم و دیگر قربانیان سقوط بالگرد در شهرهای مختلف ایران ادامه پیدا کرد.


تشییع آقای رئیسی از شهر بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی آغاز شد. براساس اعلام قبلی ابراهیم رئیسی بعد از تشییع در بیرجند به مشهد منتقل و در آنجا دفن شد.


در تهران نیز حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، پس از تشییع از ساختمان وزارت خارجه، در شهر ری به خاک سپرده شد.


محمد مخبر، کفیل ریاست جمهوری ایران و محمدجواد ظریف و علی اکبر صالحی از وزرای خارجه سابق، از حاضران در مراسم وزارت خارجه بودند.


قرار است در پنجم خرداد ماه هم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، میزبان مراسم یادبود دیگری برای ابراهیم رئیسی باشد.


گزارشی از تحقیقات اولیه درباره علت سقوط

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بعدا در روز پنجشنبه گزارشی را درباره نتایج اولیه تحقیقات مربوط به سانحه سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی منتشر کرد.


این گزارش که صداوسیما آن را منعکس کرده حاصل کار یک «هیات عالی رتبه ستادکل نیروهای مسلح» است.


در این بیانیه آمده است که هلیکوپتر در زمان حادثه در مسیر تعیین شده پروازی قرار داشت و«آثار اصابت گلوله و یا موارد مشابه آن در اجزای باقی مانده بالگرد سانحه دیده مشاهده نگردیده است.»


این گزارش می‌گوید که بالگرد پس از برخورد با ارتفاع دچار آتش‌سوزی شد.


این گزارش گفت که خلبان این پرواز «حدود یک و نیم دقیقه قبل از سانحه» با دو هلیکوپتر دیگر که همراه آن بودند ارتباط برقرار کرد، با این حال چیزی در مورد ماهیت این تماس یا اضطراری بودن آن نمی‌گوید.


این گزارش می‌گوید که «در مکالمات برج مراقبت با گروه پروازی نیز مورد مشکوکی مشاهده نگردیده است.»


در این گزارش آمده است: «به دلیل پیچیدگی منطقه، مه گرفتگی و درجه حرارت پایین، عملیات تجسس به شب کشیده شده و در طول شب نیز استمرار می‌یابد و در بامداد صبح روز دوشنبه (ساعت ۵ صبح) با کمک پرنده‌های بدون سرنشین (ایرانی) نقطه دقیق محل سانحه مشخص و نیرو‌های زمینی عملیات تجسس در آن نقطه حضور پیدا می‌کنند.»


این بیانیه می‌گوید بررسی برخی از قطعات و اسناد «به زمان بیشتری» نیاز دارد که بعدا گزارش خواهد شد.


احمد وحیدی،‌ وزیر کشور ایران، بعد از حادثه گفته بود که بالگرد به دلیل وضعیت بد هوا و مه غلیظ در منطقه مجبور به «فرود سخت» شده است.


هلیکوپتر حامل آقای رئیسی روز یکشنبه ۱۹ مه ۲۰۲۴ - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - در حال بازگشت از مراسم افتتاح سد قیزقلعه‌سی (سد قلعه دختر) در شمال استان آذربایجان شرقی، سقوط کرد. بقایای بالگرد و سرنشینان یک روز بعد پیدا شد.


حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی به همراه کادرپرواز و سرتیم حفاظت و یکی از محافظان دیگر سرنشینان بالگرد بودند.

بی بی سی  فارسی