به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، خرداد ۰۸، ۱۴۰۳

ادعای نخست‌وزیر هند: فرستاده خدا هستم!

  

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز یک‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت باور دارد که «از سوی خدا انتخاب شده است».

در حالی که انتخابات چندمرحله‌ای پارلمانی هند به پایان خود نزدیک می‌شود، آقای مودی در این برنامه تلویزیونی گفت: «من متقاعد شده‌ام که خدا مرا برای هدفی فرستاده است. کار من پس از رسیدن به هدف تمام خواهد شد. به همین دلیل است که خود را کاملاً وقف خدا کرده‌ام.»

مودی که امیدوار است در زمان اعلام نتایج انتخابات عمومی در ۴ ژوئن برای سومین دوره پیروز شود، افزود که تاکنون هر کاری کرده «تحت راهنمایی خدا انجام شده»، اما «خدا» طرح و برنامه کلی خود را برای او تشریح نکرده است.

نخست‌وزیر هند در ادامه گفت: «خدا ورق‌های خودش را رو نمی‌کند، فقط مرا مجبور به انجام کارهایی می‌کند و من نمی‌توانم مستقیماً به او زنگ بزنم که بپرسم کار بعدی چیست.»

از نارندرا مودی با عنوان نخست‌وزیری عوام‌گرا یاد می‌شود که تلاش می‌کند هند را از یک دموکراسی سکولار به یک حکومت هندو بدل کند.

نارندرا مودی از سال ۲۰۱۴ به قدرت رسیده و از آن زمان، خشونت علیه مسلمانان در این کشور افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است. منتقدان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر دولت او را به تحریک احساسات ملی‌گرایانه هندوها و اسلام‌ستیزی متهم کرده‌اند.

او همچنین در حزب خود، موسوم به «بهاراتیا جاناتا»، یا بی‌جی‌پی، یک کیش شخصیت حول شخص خود برقرار کرده و منتقدان و گروه‌های حقوق مدنی و سیاسی در هند دولت او را متهم می‌کنند که از نهادهای دولتی برای ضربه زدن به مخالفان خود بهره‌برداری می‌کند.

نارندرا مودی در اوایل ماه جاری میلادی نیز در یک مصاحبه دیگر تلویزیونی در بنارس، حوزه انتخابیه خود، گفته بود: «زمانی که مادرم زنده بود، فکر می‌کردم که از نظر زیستی به دنیا آمده‌ام. پس از مرگ او، با تأمل در تمام تجربیاتم، متقاعد شدم که خدا مرا فرستاده است.»

او گفت که تنها توضیح برای «انرژی خارق‌العاده‌ای که دارد» این است که «تولدش باید غیر زیستی بوده باشد.»

رقیب اصلی آقا مودی در این انتخابات، راهول گاندی از حزب کنگره است. سونیا گاندی، مادر راهول و از چهره‌های سرشناس باسابقه در سیاست هند، در این دوره از انتخابات شرکت نکرده است.

رادیو فردا