به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آذر ۰۲، ۱۳۹۸

بی‌خبری دانشگاه تهران از دانشجویان بازداشتی

دانشگاه تهران ـ اعتراضات آبان ۱۳۹۸
رئیس حراست دانشگاه تهران تلویحاً اعلام کرد که از تعداد دانشجویان بازداشتی در اعتراضات شامگاه دوشنبه ۲۷ آبان در محوطه دانشگاه تهران اطلاعی در دست نیست. به گفته این مقام مسئول روشن نیست کدام نهاد مسئول بازداشت دانشجویان است. بسیاری از بازداشتی‌ها همچنان بلاتکلیف‌اند و پرونده آن‌ها هنوز به مرحله بازپرسی نرسیده است.

اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران جمعه یکم آذر در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) درباره تعداد دانشجویان دستگیر شده و وضعیت فعلی آنها گفت:

«هنوز آمار کاملی [از دانشجویان بازداشتی] وجود ندارد. بعضا افرادی مراجعه می‌کنند و اعلام می‌کنند که آشنایانشان دستگیر شده، بعد از بررسی متوجه می‌شویم این اسامی که می‌گویند جزو بازداشتی‌ها نیستند و در خوابگاه بوده‌اند.»

سلیمانی در این مصاحبه روشن نکرد که چگونه ممکن است تنها منبع شناسایی تعداد دانشجویان بازداشتی در جریان اعتراضات آبان ۹۸ فقط خانواده‌‌های دانشجویانی باشند که از فرزندانشان بی‌خبرند.  مجید سرسنگی، معاون دانشگاه تهران جمعه یکم آذر در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ادعای دیگری مطرح کرد که در تناقض با سخنان رئیس حراست دانشگاه تهران است:

« حراست دانشگاه لیست کاملی از دانشجویان بازداشتی را تهیه کرده است و با نهادهای مختلف در ارتباطیم و با قوه قضائیه رایزنی می‌شود تا دوستان در اسرع وقت به زندگی عادی خود بازگردند و به درس و تحصیل خود هم ادامه دهند.»

غروب دوشنبه ۲۷ آبان دانشجویان معترض دانشگاه تهران در همبستگی با معترضان به بی‌عدالتی اجتماعی و تبعیض در خیابان ۱۶ آذر راهپیمایی کردند. نیروهای بسیج و لباس شخصی‌ها وارد عمل شدند و معترضان را به محوطه دانشگاه هدایت کردند و سپس در را به روی آن‌ها بستند. شورای صنفی دانشجویان کشور پنجشنبه ۳۰ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد با تاریک شدن هوا در شامگاه آن روز، چندین آمبولانس حامل نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و شماری از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند. درها را هم سپس باز کردند که باقی دانشجویان از محوطه دانشگاه خارج شوند. بر اساس این اطلاعیه تعدادی از دانشجویان هم در خارج از دانشگاه بازداشت شده‌اند. شورای صنفی دانشجویان کشور تعداد دانشجویان بازداشتی در دانشگاه تهران را ۴۰ تا ۵۰ نفر برآورد کرده است.

«ما  پیگیر [وضع دانشجویان بازداشتی] هستیم. احتمال می‌دهم در هفته آینده خیلی از آنها تعین تکلیف شوند. البته پیگیری‌های ما فقط مربوط به دانشجویان دانشگاه تهران است و در مورد دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها اطلاعات دقیق را حراست و معاونت حقوقی وزارت علوم دارند.»

بر اساس اطلاعیه شورای صنفی دانشجویان کشور برخی از دانشجویان معترض دانشگاه علامه هم که احتمالاً تعداد آن‌ها از پنج نفر بیشتر نیست بازداشت شده‌اند.

اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران در مصاحبه با ایلنا تلویحاً تأیید کرد که لباس شخصی‌ها به طور فراقانونی دانشجویان معترض را بازداشت کرده‌اند:

«در حال حاضر آمار دقیقی به ما هم داده نمی‌شود و ما نمی‌دانیم ضابط دانشجو چه کسی بوده و کجا دستگیر شده است. خیلی از آنهایی که دستگیر شده‌اند ممکن است که بازداشت باشند و هنوز به مرحله بازپرسی و دادسرا نرسیده باشند.»

شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرده که در چهار روز گذشته نهادهای امنیتی با بسیاری از دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها تماس گرفته و گفته‌اند اگر در محیط دانشگاه دیده شوند دستگیر خواهند شد. همچنین مأموران امنیتی برای بازداشت شماری از دانشجویان به خانه‌های آن‌ها رفته‌اند.

رادیو زمانه