به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۰۴، ۱۳۹۸

وزیر ارتباطات ایران به تحریم‌های آمریکا واکنش نشان داد

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات به تحریم آمریکا واکنش نشان داد و انتقادات مقامات آمریکایی به قطعی اینترنت در ایران را رد کرد. وزیر ارتباطات نخستین مقام ایرانی بود که بعد از اعتراض‌‌ها به گرانی بنزین از طرف آمریکا تحریم شد

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری وزیر ارتباطات ایران روز شنبه دوم آذر (۲۳ نوامبر) در حساب کاربری توییتر خود نوشت که او تنها کسی نیست که تحریم شده است. او در ادامه توییت خود تاکید کرده است که به پشتیبانی خود از "دسترسی به اینترنت" ادامه خواهد داد و اجازه نخواهد داد تا "آمریکا جلوی توسعه ایران را بگیرد".

اینترنت روز شنبه ۲۵ آبان در دومین روز اعتراضات به گرانی بنزین در ایران قطع شد. اکنون بیش از ۱۵۰ ساعت از قطعی اینترنت می‌گذرد و حکومت ایران تنها به صورت محدود اتصال به اینترنت را اجازه داده است.

وزیر ارتباطات اعلام کرد که اینترنت به دستور و تشخیص شورای امنیت کشور با ابلاغ به اپراتور‌ها قطع شده است. با این وجود وزیر ارتباطات به عنوان فرد پاسخگو در ارتباط با اینترنت شناخته می‌شود.

آذری جهرمی بعد از اعتراض‌های جهانی به قطعی اینترنت در ایران گفت که "با صلاح‌دید مراجع امنیتی" و شورای امنیت کشور ارتباطات مثل قبل برقرار خواهد شد اما او تاریخ خاصی برای اتصال کامل اینترنت اعلام نکرده است. وزیر ارتباطات ایران نقش مهمی در توسعه زیرساخت‌های اینترنت در ایران دارد.با گسترش اعتراض‌ها در ایران و سرکوب خونین معترضان واکنش‌های انتقادی زیادی در سراسر جهان برانگیخته شد.  آمریکا اعلام کرد که افراد مسئول در سرکوب و قطع شدن اینترنت را تحریم خواهد کرد.

روز جمعه، یکم آذر (۲۲ نوامبر) دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (OFAC)  اعلام کرد کلیه اموال و منافع مربوط به املاک این شخص که در ایالات متحده هستند یا در اختیار یا کنترل افراد آمریکایی قرار دارند، مسدود می‌شود.

استیون منوچین ، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «رهبران ایران می‌دانند كه اینترنت آزاد نامشروع بودن آنها را افشا می‌كند، بنابراین آنها در پی سانسور اینترنت برای خنثی كردن اعتراضات ضد رژیم هستند».

منوچین افزود: «ما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران را برای محدود كردن دسترسی به اینترنت و برنامه‌های پیام‌رسان محبوب كه به ده‌ها میلیون ایرانی کمک می‌كنند تا با یکدیگر و با جهان خارج در ارتباط باشند، مجازات می‌كنیم».

به گفته برخی ناظران، آقای آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و وزیر مسئول و پاسخگو در ارتباط با اینترنت در ایران است اما با قطعی اینترنت ارتباطی ندارد.

قطع شدن اینترنت به دلیل جلوگیری از ارسال تصاویر و فیلم‌های اعتراضی به خارج و همچنین مانع شدن از ارتباط معترضان از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام گرفته است.

دویچه وله فارسی