به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۱۱، ۱۴۰۱

بلومبرگ: مذاکرات احیای برجام احتمالا بعد از سفر بایدن به خاورمیانه از سرگرفته می‌شود

 

دو روز بعد از مذاکرات بدون نتیجه ایران و آمریکا در دوحه قطر، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از سه دیپلمات اروپایی گزارش داد  که مذاکرات بعدی احیای برجام بعد از سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه از سر گرفته می‌شود.

قرار است آقای بایدن در سفر خود به خاورمیانه از جمله به اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی و عربستان سعودی سفر کند. این نخستین سفر او در مقام رئیس جمهوری به خاورمیانه است.

بعد از یک وقفه طولانی، ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی را در دوحه قطر در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۷ و ۸ تیرماه برگزار کردند. این مذاکرات بی نتیجه بود. طرف ایرانی،‌ آمریکا را مقصر پیش نرفتن مذاکرات می‌داند اما مقامات آمریکایی و اروپایی می‌گویند نماینده ایران تمایلی برای ادامه مذاکرات و رفع مشکلات نداشت.

از زمان خروج ایالات متحده از برجام در زمان دولت دونالد ترامپ، ایران نیز بخشی از تعهدات خود به برجام را زیر پا گذاشته است. دولت بایدن ضمن تاکید بر اینکه مانع دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای خواهد شد، از ایران خواسته که به برجام متعهد باشد، در مقابل آمریکا نیز به این توافق باز می‌گردد. ایران صراحتا خواستار خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی است؛ خواسته‌ای که آمریکا تمایلی به اجرای آن ندارد.

بلومبرگ روز جمعه ده تیر به نقل از دیپلمات‌های اروپایی نوشت دیپلمات‌های آگاه از روند مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا گفتند هرچند مذاکرات دوحه پیشرفتی نداشت اما انتظار می‌رود این مذاکرات در پایان ماه ژوئیه ادامه یابد. یکی از این سه دیپلمات‌ هم که با این مذاکرات آشنا است، گفته تلاش ها برای مذاکره دوباره ممکن است پس از سفر بایدن به منطقه غرب آسیا دوباره در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شود.

رویترز روز پنجشنبه ۹ تیر به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، نوشت: «پس از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه که بدون پیشرفت به پایان رسید، شانس احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران کمتر شده‌ است... چشم انداز توافق بعد از دوحه بدتر از قبل از دوحه است و روز به روز بدتر خواهد‌ شد.»

سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه هم روز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل از بی نتیجه ماندن مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در دوحه ابراز تاسف کردند و گفتند: «ایران، مطالبات فرابرجامی را کنار بگذارد و زودتر توافق را امضا کند.»

از سوی دیگر مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی مجددا آماده برگزاری مذاکراتی «سازنده» به منظور نهایی کردن یک توافق است. او افزود:« توپ در میدان ایالات متحده است و چنانچه واشنگتن در اجرای تعهداتش از خود جدیت نشان دهد، توافق دور از دسترس نیست.»

روز چهارشنبه و پس از قطعی شدن شکست مذاکره دوحه یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود:« ظاهراً مقامات جمهوری اسلامی تصمیمی جدی برای احیای توافق برجام یا دفن آن نگرفته‌اند.»