به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۳، ۱۴۰۱

نازنین بهرامی، بازیگر تئاتر در تهران بازداشت شد

نازنین بهرامی، بازیگر تئاتر و از امضا کنندگان بیانیه ۸۰۰ زن، از روز شنبه و به دست نیروهای امنتیی در تهران دستگیر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، این بازیگر، صبح روز شنبه اول مرداد ماه ۱۴۰۱ در حال بازگشت از محل کار خود در محدوده خیابان انقلاب بود که توسط چند لباس‌شخصی  بازداشت شد.

گزارش شده که لباس‌شخصی‌ها پس از ضبط تلفن همراه نازنین بهرامی و اطرافیان او، همراهان این بازیگر را رها کردند اما او را با خود به مکانی نامعلوم انتقال دادند.

دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تاکنون درباره دلیل بازداشت خانم بهرامی سکوت کرده‌اند اما در هفته‌های گذشته حملات وابستگان به حکومت به امضاکنندگان بیانیه ۸۰۰ زن افزایش یافته بود.

بیانیه ۸۰۰ زن سینماگر ایرانی در فروردین ماه امسال منتشر شد که در آن این زنان به وجود «خشونت جنسی سیستماتیک، هتک حرمت افراد، سوءاستفاده از سکوت و تحمل افراد، گروگان گرفتن دستمزد، تماس بدنی ناخواسته و اعمال خشونت جنسی و حتی تجاوز» در سینمای ایران اعتراض کرده بودند.

به دنبال انتشار این بیانیه، حملات گسترده‌ای به امضا کنندگان آغاز شد که در یکی از آخرین موارد آن، محمدحسین فرحبخش، از تهیه‌کنندگان سینما، در یک برنامه رادیویی که پنجشنبه ۱۶ تیرماه پخش شد خواستار شلاق زدن ۸۰۰ زنی شد که خواهان پایان دادن به خشونت و آزار جنسی در سینما و تئاتر ایران شده بودند.

ایران وایر