به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، تیر ۲۲، ۱۴۰۱

استقبال گسترده از کارزار «حجاب بی حجاب» در ایران

 در روزهای گذشته تبلیغات دولتی در ایران برای ترویج حجاب اجباری و مقابله با زنانی که 

«بد حجاب» عنوان می‌شوند، افزایش یافته است

به دنبال فراخوان از پیش تعیین‌شده کنشگران مخالف با حجاب اجباری در ایران، ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، شمار زیادی از زنان در روزی که دولت آن را «عفاف و حجاب» نامیده بود، به صورت گسترده‌ای از کارزار #حجاب_بی‌حجاب استقبال کرده و روسری‌های خود را در اماکن عمومی درآوردند.

هشتگ این کارزار نیز، سه‌شنبه 21 تیر، در رسانه‌های اجتماعی فارسی‌زبان ترند شد و ویدیوهایی که منتشر شده، نشان می‌دهد حمایت از این کارزار در سطح وسیعی در شهرهای بزرگ و کوچک ایران صورت گرفته است.

در این ویدیوها، زنان در حالی که روسری بر سر ندارند، در اماکن عمومی مانند خیابان‌های شلوغ، متروها و پارک‌ها تردد کرده و برخی از آن‌ها بدون حجاب اقدام به خریداری اقلام خود از فروشگاه‌ها می‌کنند.

پیش از این، دست‌کم 120 کنش‌گر حقوق زن با انتشار بیانیه‌ای، از زنان ایران خواسته بودند تا در اعتراض به قوانین جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه 21 تیر، بدون حجاب در امکان عمومی حضور پیدا کنند.

از سوی دیگر، نهادهای فرهنگی و سیاسی دولت ایران نیز به مناسبت روزی که اخیرا وارد تقویم این کشور شده است، برنامه‌های گسترده‌ای برای تبلیغ حجاب اجباری برگزار کردند که بسیاری از آن‌ها دست‌مایه طنز و شوخی کاربران رسانه‌های اجتماعی قرار گرفت.

در روزهای گذشته تبلیغات دولتی در ایران برای ترویج حجاب اجباری و مقابله با زنانی که «بد حجاب» عنوان می‌شوند، افزایش یافته است.

ماموران امنیتی پیش از این نیز در آستانه برگزاری کارزار #حجاب_بی_حجاب، شماری از اعضای خانواده‌های دادخواه آبان 98 را بازداشت کرده و آن‌ها را متهم به دریافت پول از سرویس‌های امنیتی خارجی کردند.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران نیز امروز در اظهاراتی، حجاب را «بنیادی‌ترین عامل امنیت روانی و اجتماعی» دانست و فیلمسازان و هنرمندانی که با حجاب اجباری مخالف هستند را به اعمال برخورد تهدید کرد.

امامان جمعه این کشور نیز که توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند، در بخشی از اظهارات خود در خطبه روز جمعه گذشته، مقامات این کشور را به برخورد شدیدتر با «بدحجابان» توصیه کردند.