به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، تیر ۱۷، ۱۴۰۱

تهدید پوتین: جنگ با اوکراین هنوز واقعاً شروع نشده است

پوتین در سخنانی تهدید‌آمیزی گفت که "نبرد با اوکراین هنوز واقعا شروع نشده است". او مدعی شد که روسیه مخالف مذاکرات صلح نیست اما آنهایی که "امتناع" می‌کنند، باید بدانند هرچه جنگ جلوتر رود رسیدن به توافق دشوارتر می‌شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه ۱۶ تیر (هفت ژوئیه) در نشستی در کرملین با رهبران فراکسیون احزاب دوما به غرب نسبت به رویارویی نظامی در پس‌زمینه جنگ اوکراین هشدار داد. او در یکی از تندترین سخنرانی‌های خود از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری گفت: «امروز می‌شنویم که می‌خواهند ما را در میدان نبرد شکست دهند. بگذارید تلاش خود را بکنند.» پوتین افزود: «همه باید بدانند که روسیه هنوز واقعا جنگ با اوکراین را شروع نکرده است».

رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو "به هیچ وجه مخالف" مذاکرات صلح نیست، "اما کسانی که امتناع می‌کنند باید بدانند که هرچه جلوتر می‌روند، رسیدن به توافق با ما برایشان دشوارتر می‌شود". او در مورد مذاکرات آینده افزود که "روسیه بر تمام خواسته‌های خود پافشاری می‌کند."

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پایان ماه ژوئن گفته بود: «تنها پس از اینکه کی‌یف به تمام خواسته‌های طرف روسی پاسخ داد، امکان صلح وجود دارد». پسکوف به جزئیات این خواسته‌ها اشاره نکرد و به این اکتفا کرد که بگوید: «اوکراین آنها را به خوبی می‌شناسد». مذاکرات فعال بر سر توافقنامه صلح بین مسکو و کی‌یف آخرین بار در اواخر ماه مارس در استانبول انجام شد.

اتهامات علیه غرب

پوتین همچنین از آندسته از سیاستمداران روسیه که از ابتدا از "عملیات ویژه نظامی" در اوکراین حمایت کرده‌اند، به عنوان "دولتمردان واقعی و میهن پرستان"  تمجید کرد.

رئیس جمهور روسیهه غرب را متهم کرد که می‌خواهد "تا آخرین اوکراینی" بجنگد" و "این یک تراژدی برای مردم اوکراین است." پوتین گفت که غرب تلاش می‌کند "یک حمله برق آسای اقتصادی علیه روسیه" به راه اندازد. 

سخنان پوتین پس از آن بیان می شود که ایالات متحده و اروپا در هفته‌های اخیر تدارکات تسلیحاتی به ارتش اوکراین را افزایش به منظور جلوگیری از جلوی پیشروی روسیه در شرق این کشور افزایش دادند. پوتین در نشست کرملین مسئولیت این جنگ را به عهده کشورهای غربی انداخت و با اشاره به اوکراین به عنوان یک "کشور غربی" گفت که تحولات اخیر نشان دهنده آغاز "تغییر از سلطه آمریکا" در جهان به یک "جهان چند قطبی" است. او تاکید کرد که "این روند نمی‌تواند متوقف شود".

رئیس جمهور روسیه مدعی شد که اکثر کشورهای جهان نمی‌خواهند از مدل غربی "لیبرالیسم کامل" و "استانداردهای د
وگانه ریاکارانه" پیروی کنند. به باور او "مردم در اکثر کشورها چنین زندگی و چنین آینده‌ای را نمی‌خواهند."

دویچه وله