به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۱۱، ۱۴۰۱

زلنسکی: اوکراین صادرات برق به اتحادیه اروپا را آغاز کرد

ولودیمیر زلنسکی می‌گوید که راه اندازی انتقال برق به رومانی آغاز فرآیندی است که می‌تواند به اروپا برای کاهش وابستگی به هیدروکربن‌های روسیه کمک کند.

اظهارات رئیس جمهوری اوکراین در این خصوص در حالی بخشی از پیام ویدئویی پنحشنبه شب وی را به خود اختصاص داد که دنیس شمیهال، نخست وزیر این کشور پیش‌تر و در پی گذشت چهار ماه از تهاجم نظامی روسیه از آغاز صادرات برق با حجم ۱۰۰ مگاوات به رومانی خبر داده بود.

آقای زلنسکی تقریبا هر شب به صورت ویدیویی گزارشی از تحولات مربوط به جنگ در کشورش را به شهروندان اوکراینی عرضه می‌کند.

وی در بخشی از این گزارش به شروع صادرات برق به رومانی اشاره کرد و گفت که آغاز صادرات «گام مهم دیگری در حرکت ما به سوی اتحادیه اروپا» است.

ولودیمیر زلنسکی در این خصوص تصریح کرد: «به لطف برق اوکراین، بخش قابل توجهی از گاز روسیه که توسط مصرف کنندگان اروپایی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد جایگزین خواهد شد. بنابراین این فقط مساله درآمد صادراتی برای ما نیست، بلکه موضوع امنیت برای کل اروپا نیز در میان است.»

پروژه‌های بریتانیا، ‌آلمان و هلند در دریای شمال برای کاستن از وابستگی انرژی به روسیه
جنگ اوکراین؛ هر عضو اتحادیه اروپا در چه مرحله‌ای از قطع واردات نفت و گاز روسیه قرار دارد؟
وی سپس یادآوری کرد که «اتصال کشور ما به سیستم مشترک انرژی اتحادیه اروپا پس از شروع جنگ صورت گرفت. اوکراین اکنون کارهایی را انجام می‌دهد که زمانی غیرممکن به نظر می‌رسید.»

اوکراین اواسط ماه مارس پس از آن که شبکه برق این کشور به شبکه اتحادیه اروپا متصل شد بر سر پیوستن به شبکه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال برق به عنوان ناظر به توافق رسید.

شبکه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال برق طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که مقدمات نخستین صادرات برق از اوکراین و همچنین از مولداوی با استفاده از اتصال مشترک به شبکه برق رومانی تکمیل شده است.

تجارت برق بین اوکراین و اسلواکی و نیز اوکراین با مجارستان به زودی دنبال خواهد شد. شبکه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال برق مجموع ظرفیت تجاری برای مرحله نخست صادرات برق از اوکراین به کشورهای اتحادیه اروپا را ۱۰۰ مگاوات اعلام کرده است.

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین در اظهارات قبلی خود گفته بود که پتانسیل صادرات برق کشورش به اروپا می تواند به ۲.۵ گیگاوات افزایش یابد.

 یورونیوز فارسی