به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۱۴، ۱۴۰۱

زلنسکی: علیرغم سقوط لیسیچانسک نبرد ادامه دارد

در حالی که ارتش روسیه منطقه لوهانسک را در تصرف کامل خود درآورده، نبرد در دونتسک، منطقه مجاور لوهانسک ادامه دارد. زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می‌گوید برای بازسازی این کشور نبایدمنتظر پایان جنگ ماند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، شامگاه سه‌شنبه ۴ ژوئیه تقریبا در تمام اوکراین آژیر حمله هوایی به صدا درآمد. در منطقه‌ای واقع در شمال شرقی این کشور شلیک چند موشک گزارش شده که در اثر آن چندین نفر زخمی شده‌اند.

زلنسکی در ویدیوی روزانه خود گفت اوکراین باید از الان بیش از همه برای تامین انرژی در زمستان آماده باشد. به گفته او بخش بزرگی از اقتصاد این کشور به دلیل جنگ و حمله روسیه متوقف مانده و هزاران شرکت و بنگاه اقتصادی در حالت سکون به سر می‌برند.

رئیس جمهور اوکراین تاکید کرد که بازسازی این کشور باید چیزی بیشتر از تنها "بالا بردن دیوارهای فروریخته" باشد. زلنسکی گفت: «اوکراین باید آزادترین، مدرن‌ترین و امن‌ترین کشور در اروپا شود.»

۷۵۰ میلیارد دلار برای بازسازی اوکراین

اولین کنفرانس بزرگ بازسازی اوکراین در شهر لوگانوی سوئیس جریان دارد. دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین روز دوشنبه در این کنفرانس گفت تخمین می‌زند که حدود ۷۵۰ میلیارد دلار (نزدیک به ۷۲۰ میلیون یورو) برای بازسازی این کشور لازم باشد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در این کنفرانس درخواست کرد که بازسازی اوکراین سریعا آغاز شود و معطل پایان جنگ نماند.

تنها در مناطقی که نیروهای روسیه از آنجا بیرون رانده شده‌اند ده‌ها هزار خانه ویران به جا مانده است.

بیشتر بخوانید: جنگ اوکراین؛ پاپ در تدارک سفر به مسکو و کی‌یف

"نبرد ادامه دارد"

زلنسکی تاکید کرده که علیرغم تصرف کامل شهر لیسیچانسک به دست نیروهای روسیه، نبرد در شرق اوکراین ادامه دارد. ارتش روسیه با تصرف شهر لیسیچانسک، تسلط بر بخش بزرگی از منطقه لوهانسک را به دست آورد. اشغال کامل این منطقه یکی از اهداف روسیه بود.

زلنسکی گفته نیروهای اوکراین هرروز یک ضربه به روسیه می‌زنند. او گفت: «ما باید آنها را به زانو درآوریم.» در عین حال تصریح کرد که این کار نیاز به "تلاش‌های فوق بشری" دارد اما راه دیگری برای تضمین آینده اوکراین وجود ندارد.

زنسکی گفت مطمئن است که اوکراین مناطق اشغال شده توسط روسیه را دوباره به دست خواهد آورد. 

فرمانده ستاد ارتش اوکراین گفت پس از عقب نشینی نیروهای این کشور از لیسیچانسک، محور نبرد برای آزادسازی منطقه دونتسک در شرق اوکراین جابه جا شده و به منطقه مجاور؛ دونتسک منتقل شده است.

فرمانده ستاد ارتش اوکراین دوشنبه شب در فیس‌بوک اطلاع داد که نیروهای اوکراین توانسته‌اند حمله روسیه به شهرهای بیلوهوریوکا و ورچنیوکامیانسک در مرز لوهانسک را با موفقیت خنثی کنند.

به گفته او نبرد در نیروگاه حرارتی ووهله‌هیرسک واقع در غرب سوئیت‌لودارسک که توسط جدایی‌طلبان طرفدار روسیه اشغال شده، ادامه دارد.

اولکسی آرستوویچ، مشاور زلنسکی اطمینان داده که نیروهای اوکراین پس از واگذاری لیسیچانسک می‌توانند خطوط دفاعی خود را در سایر نقاط خط مقدم جنگ تثبیت کنند. او در کانال یوتیوب گفت با این حال می‌توان گفت که ارتش روسیه منطقه لوهانسک را فتح کرده است.

گزارش‌ها از مناطق اشغال‌شده توسط روسیه حاکی از آن است که مسکو تلاش می‌کند جای پایش را در این مناطق محکم کند. به طور مثال در منطقه خرسون پول رایج، روبل روسیه اعلام شده و پاسپورت روسی با علامت مخصوص این کشور به شهروندان داده می‌شود. معاون مدیریت نظامی روسیه تاکید کرده که هدف از این اقدامات ایجاد همپیوندی مردم این منطقه با روسیه است. او در تلگرام نوشته روز سه‌شنبه ۵ ژوئیه یک دولت منطقه‌ای جدید اداره امور را بر عهده می‌گیرد.

دویچه وله