به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۱۹، ۱۳۹۰

توضیح خاتمی پیرامون شرکت در انتخابات مجلس نهم
«برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی اقدام کرده ام!»
متن کامل توضیح خاتمی از وبسایت وی به شرح زیر است:

به نام خدا
در فضای رسانه ای، از جمله پایگاه اطلاع رسانی کلمه و از سوی فعالان سیاسی و اجتماعی و دوستداران اصلاحات، بخصوص جوانان عزیز در داخل و خارج، حضور من در انتخابات مجلس با ابهام ها، پرسش ها، انتقادها و اعتراض ها مواجه شده است که از جمله اصحاب کلمه بخشی از آن را به من منعکس کرده اند. احترام به مردم و احساسات آنان ایجاب می کند که از همین طریق دوستانه و خودمانی مطالبی را بیان کنم.
“با وجود سختی و پیچیدگی این مسأله انتظار ندارم که همگان از توضیحات من قانع شوند، بخصوص که محدودیت ما در اطلاع رسانی فضایی را از هر طرف ایجاد کرده که هم توقعاتی خارج از امکانات و مصلحت مطرح می شود و هم تبیین کامل آسان نیست.
وجود چنین ابهام ها و پرسش ها در فضای عمومی به ویژه از سوی کسانی که در این سال ها متحمل مشکلات و محدودیت های گوناگون و هزینه های سنگین شده اند امری طبیعی است. من نمی توانم از کنار این پرسش ها و تحلیل ها و احساسات پاک آسیب دیده بی تفاوت بگذرم و احترام خود را به ناقدان و حتی مخالفانم تکرار نکنم. با ذکر این نکته که بحث تفصیلی در این باب به مجال مناسب تر واگذار می شود چند نکته را یادآور می شوم.

عزیزان

اقدام من از منش و بینش سیاسی و فکری من و آن چه به آن باور دارم و پای بندم ریشه می گیرد. من از موضع اصلاحات و در جهت نگاه داشت روزنه های اصلاح طلبی که آن را مهم ترین و بلکه تنها راه سربلندی کشور و دست یابی به آرمان های اصیل انقلاب و تأمین حقوق مردم و مصالح ملت می دانم و نیز برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی اقدام کرده ام. هدف ممکن و مطلوب، بازگرداندن امور به موقعیتی است که در آن مصلحت کشور و خواست های اساسی و تاریخی مردم اصل قرار گیرد.
من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشارکت همگان دعوت کرده و می کنم و انتظار داشته و دارم که همه با اسیر نماندن در گذشته و با نگاه به آینده روند تازه ای را در کشور آغاز کنند. تأکید اصلاح طلبی بر روندها و اقدام های قانونی و غیر خشونت آمیز به این معنا نیست که اصلاح امور کشور بدون پرداخت هزینه میسر است. اما در هر اقدام سیاسی در نظر گرفتن مصالح و شرایطی که نیروهای فعال در داخل کشور با آن مواجه اند ضرورت دارد. در مورد انتخابات مشارکت فعال و معرفی نامزد طبعاً در گرو وجود شرایط مناسب است. مصالح بزرگ تر کشور و اصلاحات مقدم بر ملاحظات شخصی است و اقتضائات خاص خود را دارد. تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچگاه به معنی تحریم انتخابات نبود و می بایست این امر را در عمل اثبات کنیم تا با گرفتن هرگونه بهانه ای از بدخواهان روزنه ای برای امکان مفاهمه بیشتر با تکیه بر حقوق و مصلحت مردم و پیشرفت واقعی کشور باز شود.

امیدوارم درک مشترکی از شرایطی که در آن قرار گرفته ایم به وجود آید. تردیدی ندارم که احساسات و داوری ها در زمان مناسب می تواند به آنجا برسد که به جای هرگونه توجیهی، چه از سر افراط و چه از سر تفریط، درستی تصمیم هایی در جهت منافع و مصالح ملی و پیشبرد اصلاحات در درون نظام جمهوری اسلامی گرفته می شود اولویت پیدا کند و ان شاء الله گشایش در کارها فراهم آید.”

واکنش محافظه‌کاران به شرکت خاتمی در انتخابات:

رای دادن خاتمی کافی نیست٬ باید توبه کند

دیگربان : رسانه‌های محافظه‌کار نوشته‌اند محمد خاتمی بدون «عذرخواهی» و تحقق «پیش شرط‌هایش» و با هدف شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری در رای‌گیری روز ۱۲ اسفند شرکت کرده است.
خبرگزاری فارس روز دوشنبه (۱۵ اسفند) نوشته که آقای خاتمی از «سر ناچاری و جلوگیری از منفوریت بیشتر» در نهمین دوره انتخابات مجلس شرکت کرده است.
این خبرگزاری وابسته به سپاه افزوده است از آنجا که خاتمی «از اقدامات گذشته خود در همسویی با براندازان اظهار توبه و پشیمانی نکرده» است٬ شرکت وی در انتخابات «قابل پذیرش» نیست.
«باشگاه خبرنگاران جوان» نیز هدف خاتمی از شرکت در انتخابات آن هم «در یک روستای حاشیه‌ای دماوند بدون هیچ اطلاع رسانی ای را سهم‌خواهی در برابر اقیانوس رای ملت» دانست.
این سایت وابسته به سازمان صدا و سیما در خبری دیگر به صراحت نوشته است: «او {خاتمی} جام زهری را نوشید تا در انتخابات ریاست جمهوری بعدی وارد شود.»
شرکت محمد خاتمی در رای‌گیری روز ۱۲ اسفند با واکنش‌های متفاوت محافظه‌کاران٬ اصلاح‌طلبان و تحریم کنندگان انتخابات مواجه شده است.
محافظه‌کاران این اقدام آقای خاتمی را تلاشی برای «مظلوم‌نمایی» ارزیابی کرده‌اند.
علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه نیز در واکنش به این اقدام خاتمی از وی با عنوان «شخصیت بی‌اراده‌ای» یاد کرده که باید از مسئولان نظام به خاطر «اشتباهاتش» عذرخواهی کند.