به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، فروردین ۰۱، ۱۳۹۱

پیام نوروزی آیت الله خامنه ای: سال ٩۱، سال تولید داخلی
خامنه ای در پیام نوروزی خود سال جدید را سال "تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی" عنوان کرده و بر مجاهدت اقتصادی در سال ٩۱ تأکید نموده است. به دنبال پیام نوروزی خامنه ای، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی در پیام نوروزی خود اعلام داشت که "حمایت از تولید، صادرات ملی، سرمایه و کار ایرانی"، در دستور کار دولت در سال ٩۱ قرار گرفته است".
خامنه ای در این پیام عید نوروز و فرا رسیدن سال نو را به همه‌ى ایرانیان در سراسر کشور، و به همه‌ى ایرانیانى که در هر نقطه‌اى از دنیا سکونت دارند، و به همه‌ى ملت هائى که عید نوروز را گرامى میدارند، تبریک گفته است.
خامنه ای در این پیام، سال ٩۰ را یکى از سالهاى پرحادثه در سطح جهان و در منطقه و در ایران دانسته و گفته است آنچه که در مجموع مشاهده میکند، این است که این حوادث بر روى هم به سود ملت ایران و در راه کمک به هدفهاى آن، تمام شده است. وی شرایط سال گذشته را "شرایط بدر و خیبر" دانسته، شرایطی که قبول چالش ها و دشواری ها و غلبه بر آنها را در بر داشته است.
خامنه ای همچنین اعلام داشت "همانطور که در اولِ سال گذشته اعلام شد، سال ٩۰، سال جهاد اقتصادى بود. اگرچه هوشمندان و آگاهان میدانستند که این نام و این جهت گیرى و شعار براى سال ٩۰ یک امر لازم است، اما بعد تلاش هاى دشمنان در این سال هم همین را اثبات کرد و نشان داد. دشمنان ما از اوائل سال، حرکت خصمانه‌ى خودشان را در عرصه‌ى اقتصادى نسبت به ملت ایران آغاز کردند؛ اما ملت ایران، مسئولین، آحاد مردم، دستگاه‌هاى مختلف، با تدبیرهاى هوشمندانه‌اى توانستند با این تحریم ها مقابله کنند و مواجهه‌ى آنها تا حدود زیادى توانست اثر این تحریم ها را خنثى کند و حربه‌ى دشمن را کُند کند".
خامنه ای در این پیام گفته است که "عرصه چالش مهم در سال ٩۱، عرصه اقتصادی است. یک بخش مهم از مسائل اقتصادى برمیگردد به مسئله‌ى تولید داخلى. اگر به توفیق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانیم مسئله‌ى تولید داخلى را، آنچنان که شایسته‌ى آن است، رونق ببخشیم و پیش ببریم، بدون تردید بخش عمده‌اى از تلاش هاى دشمن ناکام خواهد ماند".
وی تأکید نمود: "اگر ما توانستیم تولید داخلى را رونق ببخشیم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقیقى کلمه استحکام پیدا خواهد کرد."
خامنه ای برای نیل بدین مقصود از همه دست اندرکاران عرصه اقتصادی و مردم دعوت کرده است که امسال را سال رونق تولید داخلی قرار دهند. وی تأکید نمود که "بنابراین شعار امسال، تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‌ى ایرانى است. "ما باید بتوانیم از کارِ کارگر ایرانى حمایت کنیم؛ از سرمایه‌ى سرمایه‌دار ایرانى حمایت کنیم؛ و این فقط با تقویت تولید ملى امکان‌پذیر خواهد شد. سهم دولت در این کار، پشتیبانى از تولیدات داخلىِ صنعتى و کشاورزى است. سهم سرمایه‌داران و کارگران، تقویت چرخه‌ى تولید و اتقان در کار تولید است و سهم مردم - که به نظر من از همه‌ى اینها مهمتر است - مصرف تولیدات داخلى است". وی ادامه داده است که "ما باید عادت کنیم، براى خودمان یک فریضه بدانیم که هر کالائى که مشابه داخلى آن وجود دارد و تولید داخلى متوجه به آن است، آن کالا را از تولید داخلى مصرف کنیم و از مصرف تولیدات خارجى بجد پرهیز کنیم."

یاد آور می شویم که تأکید آیت الله خامنه ای بر مسئله تولید داخلی در شرایطی صورت می پذیرد که ایران به دنبال تحریم های جهانی با مشکلات عمده ای در زمینه های اقتصادی، خصوصاً در زمینه مبادلات بین المللی ناشی از تحریم سیستم بانکی و صادرات نفت و گاز خود روبرو شده است. این تحریم ها طی ماه های گذشته منشاء نوسانات شدید قیمت ها و ارز های خارجی و طلا در کشور بوده است.

منبع: رادیو فرانسه