به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۲۱، ۱۳۹۰

وزیر خارجه آلمان: 

بحث حمله ی نظامی به ایران تحریم ها را کم اثر می کند

گیدو وستروله، از گمانه‌زنی‌های جاری پیرامون حمله نظامی به ایران ابراز ناخرسندی کرد و هشدار داد که بحث داغ به جریان افتاده پیرامون گزینه نظامی می‌تواند بر کارآمدی سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا تاثیر نامطلوبی بگذارد.
گیدو وستروله در نشست وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در کپنهاگ برگذار شده بود، از راه حل مسالمت‌آمیز در رویکرد با مناقشه هسته‌ای ایران جانبداری کرد.  
وی گفت که سیاست‌های تحریم‌های اقتصادی که از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده‌اند می‌توانند کارساز باشند و نمی‌بایست در سایه بحث و گمانه‌زنی پیرامون حمله نظامی به فراموشی سپرده شوند.
وزیر امورخارجه آلمان با صراحت تمام گفت که مسئولان این کشور و سایر کشورهای اروپایی به‌گونه‌ای یکپارچه همه توان خود را به کار خواهند گرفت تا مانع از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شوند. او تاکید کرد که آلمان خواهان حل مناقشه هسته‌ای ایران از طریق راهکار دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز است.
وستروله اظهار کرد که تحریم‌های اقتصادی که از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین شده‌اند، تنها زمانی می‌توانند موثر واقع شوند که کشورهای بیشتری این رویکرد را برگزینند و با اتحادیه اروپا در این عرصه همکاری کنند.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که افزایش گمانه‌زنی و دامنه بحث پیرامون رویکرد نظامی و حمله به تاسیسات اتمی ایران می‌تواند بدانجا منجر شود که کشورهای کمتری با سیاست تحریم‌های اقتصادی وضع شده از سوی اتحادیه اروپا همراهی کنند و این امر بی‌تردید از احتمال موثر واقع شدن این تحریم‌ها می‌کاهد.
وستروله همچنین اظهار داشت که اکنون همه چیز وابسته به موضع و رویکرد ایران در مناقشه هسته‌ای است. صاحبان قدرت در ایران می‌توانند با در پیش گرفتن سیاست گفت‌وگو و مذاکره جدی با کشورهای عضو شورای امنیت و آلمان بر سر برنامه هسته‌ای خود زمینه پایان دادن به سیاست تحریم‌ها را فراهم آورند. لازم به یادآوری است که اتحادیه اروپا در ماه ژانویه تصمیم گرفت واردات نفت از ایران را از اول ماه ژوئیه سال جاری خاتمه دهد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه به نگرانی عمومی از احتمال حمله پیشگیرانه اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران اشاره شده است.

منبع: دویچه وله