به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۲۹، ۱۳۹۶

آمریکا خواستار آزادی موسوی، کروبی و رهنورد شد

مطهری: مقام‌های امنیتی و قضایی قول رفع حصر تا پایان سال را داده‌اند

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خواستار آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی، و زهرا رهنورد شده و گفته است این افراد "ناعادلانه" در بند هستند.
این بیانیه در هفتمین سالگرد حصر خانگی رهبران جنبش سبز منتشر شده است.
به نوشته بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا ادامه حصر خانگی این افراد برخلاف تعهدات بین المللی ایران است.
بنابر بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا "ادامه حصر خانگی این سه نفر با تعهدات بین المللی ایران از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی در تناقض است."
هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه نوشته است: "ایالات متحده به همراه جامعه بین المللی ادامه بازداشت خودسرانه این سه نفر را که در غیاب تفهیم اتهام یا برگزاری محاکمه عادلانه صورت گرفته است، محکوم می کند."
خانم نائورت همچنین بر آزادی فوری آنها و همه زندانیان عقیدتی در ایران تاکید کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین خواهان احترام حکومت ایران به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شهروندانش شده است.
علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، می‌گوید مقام‌های امنیتی و قضایی ایران قول داده‌اند که مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، تا پایان سال جاری خورشیدی با محدودیت‌های کمتری مواجه باشند.
آقای مطهری در جمع خبرنگاران گفته است: "قول‌هایی درمورد انجام برخی گشایش‌ها در وضعیت رفع حصر داده و گفته‌اند که به این دلیل، زیاد اظهارنظر نکنیم."
به گزارش ایسنا نایب رئیس مجلس ایران گفته است قول پایان حصر "در مذاکره و ملاقات‌ها مطرح شده و مسئولان امنیتی و قضایی هم آن را گفته‌اند" و " ما روی قول‌هایی که داده‌اند حساب می‌کنیم تا ببینیم آیا این اتفاق تا پایان سال رخ می‌دهد یا نه؟ در غیر این صورت اعتراضاتمان را شروع می‌کنیم."
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی هفت سال است که در حصر خانگی هستند.
بازداشت خانگی آنها پس از فراخوان به تظاهرات همبستگی با مردم مصر و تونس، در ۲۵ بهمن ۸۹ آغاز شد. این تظاهرات با شعارهای تندی علیه حکومت ایران و آیت‌الله خامنه‌ای همراه بود.
فع حصر یکی از شعارهای انتخاباتی اصلی اصلاح‌طلبان در سال‌های اخیر بوده است، اما مقام‌های دولت حسن روحانی عموما ترجیح داده‌اند که به طور عمومی اظهارنظری در این باره نکنند.
علی مطهری درباره اینکه چه مرجع قضایی یا امنیتی وعده رفع حصر داده، توضیحی نداده است.
ایلنا از قول او نوشته است: "در مذاکرات و ملاقاتی که داشتیم، این‌طور به ما منتقل شده است که اگر نام نبریم، بهتر است."
با وجود آنکه مقام‌های مختلف امنیتی و قضایی بارها علیه محصوران با عنوان "سران فتنه" سخن گفته‌اند و در مواردی خواهان اعدامشان شده‌اند، تاکنون در دادگاهی رسمی اتهامی علیه آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد مطرح نشده است.
بی بی سی  فارسی