به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، بهمن ۲۸، ۱۳۹۶

ترکیه دنیز یوجل روزنامه نگار آلمانی را آزاد کرد

دنیز یوجل گزارشگر روزنامه ولت آلمان در ترکیه از زندان آزاد شد.

یک روز پس از دیدار بن علی یلدریم نخست وزیر ترکیه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین، دنیز یوجل گزارشگر روزنامه ولت آلمان در ترکیه از زندان آزاد شد. خبر آزادی یوجل را بلافاصله روزنامه ولت منتشر کرد. این خبر به تایید وزارت خارجه آلمان نیز رسید.
روزنامه ولت آلمان بعد از ظهر امروز جمعه ۱۶ فوریه نوشت که دنیز یوجل گزارشگر این روزنامه پس از یک سال و یک روز تحمل زندان در ترکیه آزاد شده است.
این خبر بلافاصله به تایید زیگمار گابریل وزیرخارجه آلمان رسید. آقای گابریل که در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور داشت، در این مورد گفت: "خبر آزادی دنیز یوجل درست است و او به احتمال زیاد به زودی خاک ترکیه را ترک خواهد کرد".
آزادی گزارشگر آلمانی ترک تبار با گشایش پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ همزمان بود. ولفگانگ ایشینگر رئیس کنفرانس خبر را به آگاهی سیاستمداران حاضر رساند و ضمن ابراز شادمانی، آزادی یوجل را قدمی  در مسیر کاهش تنش میان اروپا و آنکارا دانست.
بازداشت و آزادی با دلایل سیاسی
دنیز یوجل، به گونه ای غیرمنتظره، یک روز پس از دیدار بن علی یلدریم نخست وزیر ترکیه با آنگلا مرکل در برلین آزاد شد. در کنفرانس خبری پس از این دیدار، یلدریم ابراز امیدواری کرد که محاکمه قانونی یوجل در آینده نزدیک آغاز شود. وی گفت: "هر محاکمه ای می تواند امیدی برای آزادی زندانی باشد".
بن علی یلدریم از دولت ترکیه رفع مسئولیت کرد و گفت که درباره مسائل حقوقی دادگستری ترکیه تصمیم می گیرد، دادگستری مستقل است و دولت امکان اعمال نفوذ بر این دستگاه را ندارد.
اما دنیز یوجل که ظرف یک سال گذشته بدون تفهیم اتهام و محاکمه در زندان مانده بود، این بار نیز بدون محاکمه آزاد شد و این نشان می دهد که حبس و آزادی وی هر دو به دلایل سیاسی و برای اعمال فشار بر آلمان صورت گرفته است. هنوز تعدادی از روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر آلمانی ترک تبار در زندان های ترکیه به سر می برند.
انتشار کتاب یوجل در برلین
روز چهارشنبه ۱۴ فوریه امسال یک سال از دستگیری یوجل در ترکیه گذشته بود. به همین مناسبت کتاب "ما برای خوشی اینجا نیستیم" که او در زندان ترکیه نوشته است، طی مراسم ویژه ای در برلین رونمائی شد و صدها تن از همکاران او در پایتخت آلمان کاروانی از خودروها را به راه انداختند و خواستار آزادی فوری وی شدند.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز گذشته در کنفرانس خبری مشترک خود با نخست وزیر ترکیه تصریح کرده بود که آزادی دنیز یوجل و سایر شهروندان آلمانی از زندان های ترکیه یکی از شرط های بهبود مناسبات برلین و آنکارا است.
متهم به همکاری با تروریست ها
هنوز روشن نیست که آیا آزادی یوجل موقت است یا دائمی. به گزارش رسانه های آلمانی دادستان ترکیه برای او ۱۸ سال زندان درخواست کرده است. ترکیه یوجل را که ترک تبار و شهروند آلمان است، به همکاری با گروه های تروریستی متهم کرده بود.
دولت ترکیه از حزب کارگران کردستان ترکیه و احزاب و گروه های مدافع این حزب به عنوان "گروه های تروریستی" یاد می کند. نخست وزیر این کشور در کنفرانس مشترک دیروز خود نیز از لشگرکشی به شمال سوریه به عنوان "مبارزه دولت ترکیه با تروریسم" دفاع کرد.
برای آزادی یوجل که گره پیچیده ای در مناسبات ترکیه و آلمان ایجاد کرده بود، عفو بین الملل، خبرنگاران بدون مرز، انجمن جهانی قلم و اتحادیه روزنامه نگاران آلمان در کنار دیپلمات های آلمانی تلاش های زیادی کردند.
رادیو بین المللی فرانسه