به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۰۲، ۱۳۹۶

ترکیه به نیروهای متحد رژیم سوریه که در حال پیشروی به سوی عفرین بودند حمله کرد

نیروهای ارتش آزاد سوریه مورد حمایت ترکیه در نزدیکی شهر عفرین

ارتش ترکیه روز سه‌شنبه بیستم فوریه، در واکنش به ورود نیروهای متحد با رژیم بشار اسد به منطقه کردنشین عفرین، علیه این نیروها "تیرهای هشداردهنده" شلیک کرد.
 
خبرگزاری دولتی ترکیه اعلام کرد: "نیروهای تروریستی نزدیک به رژیم سوریه که تلاش دارند به سوی عفرین پیشروی کنند، به دنبال تیرهای هشداردهنده، به تقریبا ده کیلومتری شهر عفرین عقب‌نشینی کردند".
رسانه‌های دولتی سوریه نیز گزارش داده‌اند که نیروهای نزدیک به سوریه هدف بمباران نیروهای ترکیه قرار گرفته‌اند.
پیشتر ترکیه نسبت به هرگونه مداخله نظامی رژیم دمشق در حمایت از کردهای عفرین هشدار داده و اعلام کرده بود که در صورت ورود نیروهای سوریه به این منطقه، در زمینه رویارویی با این نیروها تردید نخواهد کرد.
ساعتی قبل از آن، حزب‌الله لبنان از ورود شبه‌نظامیان متحد رژیم سوریه به منطقه کردنشین عفرین خبر داد.
دو روز پیش دولت سوریه و شبه نظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" در زمینه اعزام نیروهای نظامی سوریه به منطقه عفرین برای مقابله با حملات ترکیه به توافق رسیدند.
این درحالی است که رجب طیب اردوغان روز سه شنبه گفت که نیروهای ترکیه تا چند روز دیگر این منطقه را تحت محاصره کامل قرار خواهند داد.
منطقه عفرین که در شمال غرب استان حلب و در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد، در کنترل نیروهای کرد سوریه است. از سال 2012 که نیروهای سوریه از عفرین خارج شدند، این منطقه، اولین منطقه‌ سوریه شد که به صورت خودمختار از سوی کردها اداره می‌شود.
اما ارتش ترکیه از یک ماه پیش، در حال عملیات زمینی و هوایی علیه این نیروها در این منطقه است. سوریه حملات ترکیه علیه کردهای عفرین را "تهاجم" آنکارا خوانده، اما تا امروز از هرگونه مداخله نظامی در این منطقه خودداری کرده بود.
رادیو بین المللی فرانسه