به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اسفند ۰۵، ۱۳۹۶

شعارهای کارگران فولاد، رساتر از خطبه‌های نماز جمعه اهواز


  مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر (ویدئو)
 کارگران حیطه عمل خود برای اعتراض را گسترش می‌دهند. از صحن کارخانه به خیابان و میدان. کارگران اهوازی پا در حریم تبلیغاتی هر هفته منبریان حکومت هم گذاشتند. خطبه‌های نماز جمعه ۴ اسفند اهواز تحت الشعاع شعارهای اعتراضی دادخواهانه کارگران گروه ملی فولاد اهواز قرار گرفت که در پنجمین روز از اعتصاب خود با در دست داشتن شعارهایشان به نماز جمعه رفتند.
 اعتصاب حدود ۴ هزار کارگر گروه ملی فولاد اهواز که از آبان ماه دستمزد نگرفته‌اند یکشنبه ۲۹ بهمن آغاز شده است. مدیریت فولاد اهواز به جای پاسخگویی به مطالبات کارگران، در روز دوم اعتصاب آن‌ها از کارگران خواست برای دریافت مزدهای معوقه تا سال ۹۷ صبر کنند. کارگران پنجشنبه ۳ بهمن مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده و در خواستار پاسخگویی مقامات استانداری شدند اما پاسخی نگرفتند.
به نوشته اتحادیه آزاد کارگران ایران، صدها تن از کارگران گروه ملی فولاد که پلاکاردهایی در دست داشتند امروز از ساعات اولیه آغاز نماز جمعه اهواز وارد محل نماز جمعه شده و دست به اعتراض زدند با این حال هیچیک از مسئولین حاضر در نماز جمعه نه تنها جوابگوی خواستها و اعتراضات آنان نشدند بلکه به مامورین امنیتی و نیروهای انتظامی دستور جلوگیری از اعتراض کارگران را دادند. اما کارگران بطور متحد و یکپارچه دست به ایستادگی زده و تا پایان نماز جمعه به اعتراض خود ادامه دادند.
فیلم کوتاهی از تجمع کارگران در فضای مجازی منتشر شده در نماز جمعه منتشر شده که نشان می‌دهد برگزار کنندگان نماز جمعه چند بار تلاش می‌کنند با فریادهای الله‌ و اکبر اعتراضات کارگران را تحت‌الشعاع قرار دهند اما کارگران به سردادن شعار ادامه می‌دهند. کارگران از جمله شعار می‌دادند:
  • یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می‌شه
  • مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر
رسانه‌های ایران تا غروب جمعه درباره حضور اعتراضی صدها کارگر فولاد در نماز جمعه اهواز سکوت کرده‌اند. صدا و سیمای خوزستان در گزارش کوتاهی که از نماز جمعه امروز اهواز منتشر کرده نیز حضور کارگران را مسکوت گذاشته و تنها به نقل از میراحمدرضا حاجتی امام جمعه اهواز نوشته است: «رهبری بیان داشت که در بحث عدالت لنگ می زنیم؛ از این رو دولتمردان، نمایندگان مجلس و مسؤولان قوه قضائیه فرمایشات رهبری را سرلوحه قرار دهند و در تزریق عدالت در نظام اسلامی تلاش بیشتری نشان دهند.»
کارگران فولاد اهواز که در اثر تاخیر در پرداخت مزدها شرایط معیشتی دشواری دارند اعلام کرده‌اند تا دریافت یکجای سه ماه دستمزد معوقه و روشن شدن چگونگی پرداخت حقوق اسفند ماه و عیدی و پاداش و رسیدگی به دیگر خواستهایشان به اعتصاب و اعتراضات خود ادامه خواهند داد.