به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۲۶، ۱۳۹۶

انتقاد احمدی‌نژاد از 'خودکشی در زندان' و 'پاسخگو نبودن' رهبر در قبال قوه قضاییه

احمدی‌نژاد: حتی رهبر هم پاسخگو نیست
حمید بقایی، معاون سابق محمود احمدی‌‌نژاد صبح چهارشنبه ۲۵ بهمن در چهارمین جلسه دادگاه تجدید نظر شرکت کرد. مسئولان قضایی اعلام کرده بودند که دادگاه علنی‌ست، اما با این حال به محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی اجازه ندادند در دادگاه حضور داشته باشند. رئیس سابق جمهوری اسلامی روی پله‌های دادگاه رفت و در سخنانی اعلام کرد که در ایران هیچ نهادی، حتی رهبر جمهوری اسلامی پاسخگوی شکایت‌ها از قوه قضائیه نیست.

رئیس سابق ‌جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۸ آذر پس از پایان مهلت ۴۸ ساعته به قوه قضائیه برای انتشار «اسناد مربوط به محکومیت او و همکارانش» و منتشر نشدن این اسناد از سوی قوه قضائیه در یک پیام تصویری اعلام کرده بود که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به دلیل «نقض مکرر قانون اساسی» از عدالت ساقط شده و «فاقد صلاحیت»، «فاقد مشروعیت» و «غاصب» است و باید استعفا دهد. سخنگوی قوه قضائیه هم در پاسخ، رئیس سابق جمهوری اسلامی را به عدم سلامت روانی متهم کرده بود. ۲ ماه بعد، چهارشنبه ۲۵ بهمن  محمود احمدی‌نژاد پرده دیگری از دادخواهی به شیوه خودش را مقابل پله‌های دادگاه تجدید نظر حمید بقایی به نمایش گذاشت. او با انتقاد از بازداشت «بدون ملاحظه» افراد و سپس اعلام خبر «خودکشی» آنان گفت:
«جوانی که به تنگ آمده، مردی که در مقابل خانواده به خاطر فقر شرمنده است، به محض آنکه صدایش در می‌آید، دستگیر می‌شود. می‌برند در زندان‌ها و افراد را بدون ملاحظه دستگیر می‌کنند و جنازه را تحویل می‌دهند و بعد هم می‌گویند معتاد بوده و خودکشی کرده است.» 
احمدی‌نژاد در ادامه سخنانش گفت که مرجعی برای رسیدگی شکایات از قوه قضائیه وجود ندارد. حتی رهبر جمهوری اسلامی هم پاسخگو نیست:
«می‌خواهیم از این رفتار شکایت کنیم، به کجا باید شکایت کنیم؟ جایی نیست، رهبری هم که می‌گویند مسئولیت عملکرد دستگاه قضایی و بقیه دستگاه‌ها به عهده ایشان نیست. کسی که در دستگاه دولتی و حکومتی مورد ظلم واقع می‌شود چه کار باید بکند؟ به کجا باید مراجعه کند؟ به خودشان؟ اگر خودشان مورد اعتماد بودند که مشکلی پیش نمی‌آمد. چه راهی در برابر ملت باقی می‌ماند؟ ملت به کجا باید شکایت کند از دست کسانی به مردم ظلم می‌کنند؟ این یک سوال اساسی است.»
محمود احمدی‌نژاد ۴ دی  ۱۳۹۶ در نامه‌ای به علی خامنه‌ای از برخورد قوه قضائیه با ا و نزدیکانش شکایت برده بود. رئیس سابق جمهوری اسلامی گفته بود قوه قضائیه «از روی کینه و دشمنی» و «برخلاف تمام موازین و قوانین» و «بدون سند» نزدیکان او را تحت پیگرد قرار داده صرفاً با این هدف که او را از صحنه سیاسی ایران حذف کنند.
حمید بقایی به اتهام «تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی» و از جمله «دریافت مقدار زیادی ارز از یک نهاد نظامی» [سپاه قدس] محاکمه می‌شود.
احمدی‌نژاد سخنانش روی پله دادگاه تجدید نظر را به این شکل به پایان رسانده:
«دادگاه غیرعلنی برای خودشان! آقا قانون است! می‌گویند قانون را قبول نداریم. می‌گوییم این منطق انسانی است، می‌گویند آن را هم قبول نداریم! بسیار خب! فعلا دست شماست. گفته بودند دادگاه علنی است، ما آمدیم در دادگاه علنی شرکت کنیم، می‌گویند ممنوع است، در آنجا چه می‌گذرد خدا می‌داند. صلوات بر محمد و آل محمد»
رادیو زمانه