به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۰۳، ۱۳۹۶

رئیس جمهوری که خود به تقلب متهم بود، خواستار انتخابات آزاد شد؛

نامه احمدی نژاد به رهبر
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار اقداماتی به منظور اصلاحات اساسی در نظام جمهوری اسلامی از جمله برگزاری انتخابات «بدون مهندسی شورای نگهبان» شد.
به نوشته وبسایت نزدیک به احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران روز چهارشنبه دوم اسفند در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان اخیر آیت الله خامنه‌ای درباره «عقب افتادن حکومت از عدالت» خواستار برکناری رئیس قوه قضائیه و برگزاری انتخابات شد.
نامه محمود احمدی نژاد در حالی است که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» هفته پیش پیش بینی کرددرگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش بیابد. بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است. نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.
روز چهارشنبه، محمود احمدی نژاد یکی از درخواست‌های خود برای اصلاحات در نظام، «برگزاری فوری و آزاد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی» اعلام کرد.
این خواسته‌ آقای احمدی نژاد در حالیست که بیشترین اعتراض‌ها به مهندسی انتخابات و دخالت شورای نگهبان و نهادهای نظامی امنیتی، به دو انتخابات ریاست جمهوری بود که آقای احمدی‌نژاد در جریان آن انتخاب شد.
اعتراض منتقدان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ موجب برخورد شدید نیروهای امنیتی و انتظامی با منتقدان و بازداشت‌های گسترده شد که یک سال ادامه پیدا کرد.
رهبران معترضان به انتخابات سال ۸۸ که توسط وزارت کشور آقای احمدی‌نژاد برگزار شد و شورای نگهبان را نیز آن را تایید کرد، در هفت سال گذشته در حصر خانگی بوده‌اند. آقای احمدی‌نژاد نیز در روزهای نخست پس از انتخابات، معترضان را خس و خاشاک خواند.
برخی از فرماندهان و مقام‌های سپاه در سالهای بعد مهندسی انتخابات سال ۸۸ را تایید کردند.
حال آقای احمدی‌نژاد خواستار برگزاری انتخابات آزاد و بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی شده است.
آقای احمدی‌نژاد همچنین در بخشی از خود، با اشاره به سخنان اخیر آیت الله خامنه‌ای در ۲۹ بهمن که به عقب افتادن حکومت در برقراری عدالت اقرار کرده بود، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفت که آن سخنان، «نیازمند اقدامات عملی و فوری برای اصلاح وضع کشور در جهت خواست و رضایت مردم» است. او سپس خواستار برکناری رئیس قوه قضائیه توسط رهبر جمهوری اسلامی شد.
انتقاد محمود احمدی‌نژاد از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در ماههای اخیر و به دنبال مطرح شدن پرونده قضایی علیه نزدیکان آقای احمدی‌نژاد شدت گرفته است.

منتقدان رئیس جمهوری پیشین ایران گفته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود که سرکوب معترضان و منتقدان توسط دستگاه قضایی صورت، انتقادی به دستگاه قضایی نداشت و حال که پرونده‌های قضایی علیه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی، معاونان او در دولت نهم و دهم مطرح شده، تبدیل به منتقد دستگاه قضایی شده است.
صدای آمریکا