به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اسفند ۰۱، ۱۳۹۶

اعتراضات دی؛ 'پنج سال حبس تعزیری برای جوان ۱۵ ساله که پرچم پایین کشید'

یک نماینده مجلس شورای اسلامی که از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه در زندان شهر همدان بازدید کرده می گوید که با جوان ۱۵ ساله ای ملاقات کرده که به اتهام پایین کشیدن پرچم ایران به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.
به گزارش "اعتمادآنلاین" محمد کاظمی نماینده ملایر در مجلس و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس روز شنبه گفت: "در حال حاضر دادگاه بدوی مجازاتی معادل پنج سال حبس تعزیری برای نامبرده معین کرده که با اعتراض وی پرونده به مرجع تجدیدنظر ارسال‌شده است."
او از این نوجوان نام نبرد. اجرای حبس تعزیری (در مقابل حبس حدی) به نظر حاکم واگذار شده‌ است.
به گزارش "خانه ملت"، خبرگزاری مجلس، آقای کاظمی همچنین گفت که بازداشت شدگان در این زندان خواستار تخفیف قرار بازداشت خود شدند.
بازدید نمایندگان از بازداشت شدگان اعتراضات دی در زندان مرکزی همدان پس از موافقت قوه قضایی صورت گرفت.
این بازدید صبح روز شنبه انجام شد و گفته شد که شمار این بازداشت شدگان حدود ۴۰ نفر است.
آقای کاظمی گفت: "در این بازدید ۴ ساعته مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی استان همدان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر، تعداد این افراد را قریب به چهل نفر اعلام کرد که اهالی شهرهای همدان، نهاوند، اسدآباد و تویسرکان بوده‌اند."
او گفت که این افراد در یک بند ویژه نگهداری می شوند.
نماینده مجلس گفت: "بازداشت‌شدگان ضمن ابراز رضایت از وضعیت رسیدگی به آن‌ها در طول بازداشت اعم از خدمات رفاهی و درمانی از سوی مسئولان زندان خواستار پذیرش قرار تأمین صادره از سوی مقام قضایی و تبدیل قرارهای بازداشت به تأمین سبک‌تر و تسریع در رسیدگی به وضعیت خویش شدند."
اعتراضات گسترده ضدحکومتی برای حدود ۱۰ روز در دی ماه در ده ها شهر ایران شعله کشید که جدی ترین چالش برای حکومت ایران از زمان اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ بود.
در این اعتراضات حداقل ۲۵ نفر در خیابان ها کشته شدند و نزدیک به پنج هزار نفر دستگیر شدند. همچنین چند نفر از بازداشت شدگان در زندان ها جان باخته اند اما مسئولان زندان و قضایی مسئولیت مرگ آنها را نپذیرفته و آنها را ناشی از خودکشی اعلام کرده اند.
مقام های بلندپایه ایرانی ضمن متهم کردن کشورهای بیگانه به تحریک اعتراضات به مشکلات اجتماعی همچون فقر به عنوان علت آن اشاره کرده اند.
از جمله احمد جنتی دبیر قدرتمند شورای نگهبان گفته است: "وقتی فاصله طبقاتی زیاد باشد فقرا در خیابان راه می افتند و سر و صدا کرده و نمی توانند زندگی را تحمل کنند. ما نمی توانیم توقع داشته باشیم که صدای کسی در نیاید. باید صدای آنها هم بلند باشد اما طبق موازین قانونی باید اعتراض کنند."
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، هم روز یکشنبه به عقب افتادن حکومت تحت رهبری‌اش در زمینه تأمین عدالت اقرار کرد و با تأکید بر ضرورت "عذرخواهی از خداوند و مردم" گفت که با همت مسئولان و مردم، جمهوری اسلامی در این زمینه پیشرفت خواهد کرد.
با این حال او گفت که انتقاد از حکومت منافاتی با "ایستادگی پای نظام" ندارد و "مردم" را چنین تعریف کرد: "مردم چه کسانی‌ هستند؟ مردم همان کسانی هستند که حماسه [راهپیمایی] بیست‌ودوم بهمن را به وجود می‌آورند؛ مردم اینها هستند."
در اعتراضات دی ماه اغلب شعارها علیه رهبر ایران بود و خواستار کناره گیری او از قدرت می شد.
بی بی سی