به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اسفند ۰۱، ۱۳۹۶

تجمع دراویش گنابادی در شمال تهران به خشونت کشیده شد

سه تن از دراویش گنابادی به شدت آسیب دیده‌اند
مرگ سه مامور در حمله اتوبوس در ادامه تنش پلیس و دراویش| دراویش: کار ما نبود

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که این درگیری در مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران رخ داده است.
در این ویدیوها تجمع‌کنندگانی که تعدادی از آنها چوب یا چماق به دست دارند، با گاز اشک‌آور و شلیک هوایی مأموران نیروی ویژه پلیس متفرق می‌شوند.
کانال تلگرام مجذوبان نور، وابسته به دراویش نعمت‌اللهی می‌گوید که چند نفر از درویشان مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفته‌اند. بنا بر این گزارش سه نفر از معترضان "به شدت آسیب دیده‌اند".
بعضی گزارش‌ها حاکی است نیروهای ویژه پلیس تعدادی از معترضان را بازداشت کرده‌اند.
تعدادی از دراویش در شبکه‌های اجتماعی از محاصره خود در یکی از خیابان‌های منطقه خبر داده‌اند.
این افراد از صبح امروز در اعتراض به بازداشت یکی از دراویش نعمت‌اللهی گنابادی به نام نعمت‌الله ریاحی، تجمع کرده بودند. به نوشته مجذوبان نور، آقای ریاحی "از دراویش ساکن شهرکرد است که در جریانات اخیر گلستان هفتم به تهران آمده بود."
حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.
بی بی سی  فارسی 
سه تن از دراویش گنابادی به شدت آسیب دیده‌اند
 
طبق آنچه خبرنگار مجذوبان نور گزارش کرده سه تن از دراویش گنابادی به شدت آسیب دیده‌اند.

«محمد ثلاث» یکی از مصدومین است که گویا وضعیت وخیمی دارد و جانش در خطر است. با این حال ماموران با ضرب‌وشتم شدید او را دستگیر کردند.

«سعید سلطانپور» از ناحیه گردن و یک درویش دیگر که نام او ذکر نشده، از ناحیه چشم آسیب دیده است.

تعداد دیگری از دراویش هستند که اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست
.

 کی از تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از وقایع دوشنبه و بامداد سه‌شنبه

مرگ سه مامور در حمله اتوبوس در ادامه تنش پلیس و دراویش| دراویش: کار ما نبود


سخنگوی نیروی انتظامی از کشته شدن سه مامور پلیس در جریان درگیری با تجمع کنندگان در خیابان پاسداران خبر داد. این در حالی است که دراویش می گویند اتوبوسی که به پلیس ها حمله کرد، به آنها ربطی ندارد.
ساعاتی پس از درگیری پلیس با دراویش گنابادی، سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی دوشنبه شب ۳۰ بهمن در یک برنامه خبری تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی گفت که در جریان تجمع اعتراضی در خیابان پاسداران، «اخلالگران نظم و امنیت» با یک دستگاه اتوبوس به میان ماموران نیروی انتظامی زدند که منجر به کشته شدن سه مامور پلیس شد.
سخنگوی پلیس اگر چه به طور مشخص از دراویش معترض نام نبرد اما با بیان اینکه «مخلان نظم و امنیت در ادامه تجمعات اخیر خود در خیابان پاسداران با یک دستگاه اتوبوس» به ماموران حمله کرده و باعث کشته شدن ماموران شدند، دراویش معترض در خیابان پاسداران را عامل این حادثه دانست.
به گفته او عاملان این حادثه دستگیر شده اند.
این در حالیست که فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند در گفت و گو با صدای آمریکا دخالت دراویش در حمله مرگبار به نیروهای پلیس را رد کرد.
جمعی از دراویش گنابادی روز دوشنبه در اعتراض به تداوم بازداشت درویش سالخورده، نعمت الله ریاحی، مقابل کلانتری خیابان پاسداران تجمع کرده و شعار دادند.
این تجمع در ادامه با دخالت نیروهای یگان ویژه به خشونت و درگیری شدید دراویش با ماموران منجر شد. گزارش ها حاکیست که در جریان این درگیری تیراندازی صورت گرفته هر چند، محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز از دلایل این تیراندازی جزئیاتی در دست نیست.
به گفته او، در پی این درگیری ها شورای تامین استان تشکیل جلسه داد.
این تجمع و درگیری پس از آن، حدود دو هفته پس از درگیری نیروهای امنیتی و لباس شخصی با دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، صورت گرفت.
در جریان آن درگیری، دراویش که از نورعلی تابنده با عنوان قطب دراویش گنابادی یاد می‌کنند در اعتراض به تجمع خودروها و ماموران لباس شخصی و امنیتی اطراف نورعلی تابنده، خواستار بازگشت وضعیت محل به حالت عادی بودند. در نهایت پس از نزدیک به یک روز ناآرامی در خیابان محل زندگی نورعلی تابنده، ماموران امنیتی محل را ترک کرده و نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر مستقر شدند.
طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.
دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.
در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.
صدای آمریکا ۳۰۰ نفر دستگیر شدند 


به گزارش خبرنگار مهر،   سردار منتظرالمهدی سخنگوی نیروی انتظامی گفت: درگیری بین  دراویش و ماموران که از غروب دیروز آغاز شده و منجر به کشته شدن ۳ مامور پلیس  با استفاده از یک دستگاه اتوبوس شده  بود، پس از فروکش در ساعت ۲ بامداد دوباره آغاز شده و منجر به کشته شدن ۲ نفر بسیجی شد( یک نفر آنان توسط خودروی سمند زیرگرفته و نفر دیگر باضربات سلاح سرد )
وی افزود: درساعت ۴بامداد اوضاع کاملا آرام شد؛ پاکسازی محل و خیابانهای اطراف و پایان این آشوب درساعت ۴/۳۰بامداد محقق شد، ضمن اینکه بیش از ۳۰۰ نفرکه در بین آنان رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس و سمند) و نیز ضاربان و عناصراصلی به چشم می خورند، دستگیر شدند، همچنین ۳۰ نفر از مامورین حاضر درصحنه نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.


زیر گرفتن ماموران سرکوب توسط یک اتوبوس - ادامه تجمع دراویش در گلستان هفتم در خیابان پاسداران تهران