به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۲۶، ۱۳۹۶

کانادا خواهان پاسخگویی ایران درباره مرگ کاووس سیدامامی شد

دولت کانادا خواهان پاسخگویی ایران درباره شرایط منتهی به مرگ کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی-کانادایی در زندان اوین تهران شده است.
مقام‌های قضایی و امنیتی ایران می‌گویند که آقای سیدامامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه، در زندان خودکشی کرده و او را متهم می‌کنند که بخشی از یک شبکه جاسوسی برای سیا و موساد، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است.
کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای از وضعیت بازداشت و مرگ آقای سید امامی به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته است که کانادا "بارها" درباره این پرونده نگرانی خود را ابراز کرده است.

در این بیانیه آمده: "یک کانادایی جان خود را از دست داده است. ما انتظار داریم که دولت ایران اطلاعات و پاسخ‌های خود را درباره شرایط منتهی به این تراژدی در اختیار ما بگذارد."
خانم فریلند تأکید کرده که از تمام ابزارهای در اختیار دولت کانادا برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده خواهد کرد.
کانادا روابط دیپلماتیک خود را با ایران از سال ۱۳۹۱ به تعلیق درآورده و در تهران سفارت ندارد.

جلسه وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و سپاه با فراکسیون محیط زیست مجلس

در ایران مقام‌هایی از وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و سپاه پاسداران ایران در دیدار با اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان جلسه‌ای برگزار کرده‌اند.
فاطمه ذوالقدر، از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که مسئولانی از وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و سپاه پاسداران توضیحاتی در مورد جزئیات مرگ سید امامی دادند و فردا، پنجشنبه ۲۶ بهمن نیز جلسه مشابهی برگزار خواهد شد.
خانم ذوالقدر به نقل از معاون پارلمانی قوه قضائیه گفت که آقای سیدامامی با حکم دادستانی بازداشت شد: "وی پس از یکی از بازجویی ها خواستار موکول شدن ادامه بازجویی به روز بعد شد و پس از این که به اتاق خود بازگشت در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد."
به گفته نماینده تهران در مجلس ایران، مقام سپاه هم در این جلسه گفت که طبق آیین دادرسی کیفری و اساسنامه سپاه، پیگیری مسائل مربوط به جاسوسی به عهده اطلاعات سپاه پاسداران است.
پیشتر، علی مطهری، از نمایندگان مجلس ایران با اشاره به مسئولیت سازمان اطلاعات سپاه در این پرونده گفته بود: "مبارزه با جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات است و بهتر است این دو نهاد در کار یکدیگر دخالت نکنند."
دادستان تهران اوایل هفته گذشته خبر بازداشت گروهی از فعالان محیط زیست را به اتهام "جاسوسی" اعلام کرد که کاووس سیدامامی هم یکی از این بازداشت‌شدگان بود.
عباس جعفری دولت‌آبادی، دیروز هم گفت که کاووس سیدامامی، با «افسر اطلاعاتی آمریکا در ایران» در ارتباط بوده است. او بازداشت‌شدگان دیگر مرتبط با این پرونده را هم به ارتباط با سیا و موساد متهم کرد و گفت آنها ده سال پیش موسسه‌ای "در قالب فعالیت‌های زیست‌محیطی" ایجاد کرده بودند.
بی بی سی  فارسی