به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۰۳، ۱۳۹۶

ادامه حملات خونبار به غوطه شرقی

بمباران غوطه شرقی توسط نیروهای رژیم سوریه با همان شدت روزهای اخیر صبح روز چهارشنبه ۲۱ فوریه / ۲ اسفند نیز ادامه داشت و پنج کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت.


دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که پس از حملات هوایی شدیدی که از روز یکشنبه گذشته به غوطه شرقی در اطراف دمشق آغاز شد، سرعت حملات در طول شب گذشته (سه‌شنبه) کاهش یافت و از صبح چهارشنبه دوباره شدت گرفت.
حملات هوایی رژیم سوریه به غوطه شرقی در ۴۸ ساعت گذشته دست‌کم ۲۷۰ نفر کشته بر جای گذاشته است، از جمله ۶۷ کودک. غوطه شرقی در دست شورشیان است و از سال ۲۰۱۳ تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارد.
هلی‌کوپترهای رژیم اسد به‌سوی شهرها و روستاهای واقع در شرق دمشق آتش گشودند. در این منطقه حدود ۴۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.
بلال ابوصالح، ۲۲ ساله که به همراه همسر باردارش در دوما، بزرگترین شهر این منطقه زندگی می‌کند، به رویترز گفته است: «ما انتظار مرگ خود را می‌کشیم. این تنها چیزی است که می‌توانم بگویم.»
به‌گفته ابوصالح تقریباً همه در این شهر در پناهگاه‌ها زندگی می‌کنند و در هر خانه پنج یا شش خانواده به‌سر می‌برند. هیچ غذایی وجود ندارد و بازاری هم نیست.
سازمان ملل دوشنبه ۱۹ فوریه / ۳۰ بهمن خواهان آتش‌بس فوری شد و وضعیت غیرنظامیان را «خارج از کنترل» دانست. سازمان ملل همچنین گفت حمله به بیمارستان‌ها می‌تواند جرایم جنگی محسوب شود.
استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه نیز گفته است که افزایش خشونت‌ها در غوطه شرقی احتمالا این منطقه را به حلب دوم تبدیل می‌کند.
دولت سوریه و هم‌پیمان‌های روس‌اش حمله به غیرنظامیان را رد می‌کنند.
از سوی دیگر براساس گزارش‌های منتشرشده در طرف مقابل، شورشیان به چندین محله در داما شلیک کردند و دو نفر در روز چهارشنبه مجروح شدند. تیراندازی‌های روز سه‌شنبه در این شهر دست‌کم شش کشته داشت.
شامگاه سه‌شنبه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که «محله‌های مسکونی و هتل‌ها در شهر داما و همچنین یک مرکز روسی، هدف حملات گسترده گروه‌های مسلح غیرقانونی مستقر در غوطه شرقی قرار گرفته‌اند.»
منابع سوری هم گفته‌اند در حمله گروه‌های مسلح به مناطق مسکونی در غوطه شرقی دمشق تاکنون ۱۳ غیرنظامی کشته و ۷۷ تن نیز زخمی شده‌اند.
بشار اسد و متحدانش از جمله روسیه و ایران همزمان با گسترش جنگ، درصدد بودند تا مسیری دیپلماتیک را هم پیش ببرند، از جمله ایجاد «مناطق تنش‌زادیی».
در این میان، غوطه شرقی نیز که اکنون خشونت در آن بالا گرفته از جمله مناطقی به شمار می‌آمد که قرار بود طرح تنش‌زدایی در آن اجرا شود. هرچند توافق برای تنش‌زدایی مشمول نیروهای سابق القاعده نمی‌شود، گروهی که حضوری اندک در غوطه شرقی دارد.
رادیو زمانه