به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۲۲، ۱۴۰۳

اعلام نتایج انتخابات مجلس؛ مشارکت «۸درصدی» در تهران

وزارت کشور ایران ضمن انتشار نتایج دور دوم دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلام شهر تنها ۵۵۲ هزار رأی صحیح اخذ شده است. بر این اساس تنها «هشت درصد» درصد واجدان شرایط در تهران در انتخابات مشارکت کرده‌اند.

بنا بر آمار اعلامی، بیژن نوباوه، عضو جبهه پایداری، با کسب ۲۷۱۰۹۴ رأی، به عنوان نفر اول دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه تهران معرفی شد. علاوه بر این بر اساس آمار اعلامی، عمده نامزدهای فهرست حامی دولت ابراهیم رئیسی از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس شدند.گزارش‌های غیررسمی حاکی از رویگردانی بیش از ۹۲ درصد شهروندان تهرانی از مشارکت در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

احمد وحیدی، وزیر کشور پس از پایان انتخابت دور دوم مجلس، در شبکه ایکس نوشت: «بحمدلله مردم حماسه آفریدند. از همه مردم شریف سپاسگزارم». محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت روحانی در واکنش به این توئیت وزیر کشور نوشت: «احتمالا منظورشان از «حماسه»، آن «عدم مشارکت» ۹۲ درصدی در تهران است. خدا قوت به همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات.»

روزنامه فرهیختگان نیز روز شنبه، ۲۲ اردیبهشت، بر اساس آمار غیررسمی، میزان مشارکت در حوزه انتخاباتی مهم تهران را تنها «هشت درصد» عنوان کرده است. این روزنامه نوشت: «دور دوم همه انتخابات‌ها به خصوص در مجلس معمولاً با استقبال کمتری برگزار می‌شود اما زور این انتخابات به خاطر موارد متعددی کمتر از قبل بود.» فرهیختگان به این «موارد متعدد» اشاره نکرده و تنها به «رأی قابل تامل» نمایندگان راه‌یافته به بهارستان اشاره کرده و نوشته: «فارغ از ترکیب نهایی، مهم‌ترین سؤال پیش‌ روی سیاستمداران ایرانی دلایل نتایج به دست آمده از منظر کلان انتخابات است.»

در دور اول انتخابات مجلس دوازدهم هم که ۱۱ اسفند پارسال برگزار شد، تنها ۴۱ درصد از افراد واجد شرایط شرکت کردند که پایین‌ترین نرخ مشارکت در تاریخ انتخابات جمهوری اسلامی بود. این رقم در تهران، در آمار رسمی، تنها ۲۶ درصد گزارش شد.

میزان کاهش مشارکت در این انتخابات به اندازه‌ای بود که نیروهای جریان اصلاح‌طلب که معمولاً در هر شرایطی در انتخابات شرکت می‌کردند نیز از مشارکت خودداری کردند. همزمان یک روز مانده به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس، یک فایل صوتی از محمد خاتمی منتشر شد که مربوط به یکی از جلسات او با اصلاح‌طلبان، پیش از دور اول انتخابات مجلس در اسفندماه است و در آن به صراحت اذعان می‌کند که این جریان همواره برای کسب دو یا سه کرسی در مجلس «گدایی و التماس» می‌کرد، اما سرانجام به این نتیجه رسید که «کنار مردم» قرار بگیرد.

ایران وایر