به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۹۷

دسته‌گل متقابل: رشوه گرفتن سعید مرتضوی از دانشگاه آزاد؛

تحصیل بدون شهریه و شرکت در کلاس!
سعید مرتضوی 

عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و از فعالان اصولگرا یکی دیگر از تخلفات سعید مرتضوی را افشا کرده و گفته است سعید مرتضوی از دانشگاه آزاد رشوه می‌گرفت و بدون پرداخت شهریه و شرکت در کلاس درس، تحصیل می‌کرده است!
سلیمی نمین گفته است علت سکوت اصلاح‌طلبان درباره این تخلف سعید مرتضوی، ارتباط دانشگاه آزاد با اکبر هاشمی رفسنجانی بود.
عباس سلیمی نمین در گفتگو با روزنامه ایران گفته است: «من یک زمانی با فساد قوه ‏قضائیه مقابله کردم و جریان اصلاح‎طلب رویکرد خوبی نداشت. من با آقای مرتضوی در دوران دادستانی مقابله کردم و هزینه‏‌های زیادی دادم. از چندین دادگاه محکومیت‎های بالایی هم گرفتم چون می‎دانستم مرتضوی در دادستانی تهران حضور دارد و فسادی را دنبال می‎کند که برای کشور خطرناک است. هیچ کدام از روزنامه‎های اصولگرا و اصلاح‎طلب با من همراهی نکردند.»
این فعال اصولگرا همچنین افزوده است: «سال ۸۴ نامه‎ای را به آقای‌هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه‎قضائیه نوشتم و گفتم که سعید مرتضوی از دانشگاه آزاد رشوه می‎گیرد و در برابر این رشوه خدمات ویژه‎ای به آنها می‌دهد. آقای شاهرودی جواب داد که بله ما تذکر داده‎ایم. یعنی چی؟ یعنی ما این را پذیرفته‌ایم.»
سلیمی نمین توضیح داده «سعید مرتضوی بدون اینکه به دانشگاه آزاد شهریه بدهد، ثبت نام کرد. در کلاس‎های دانشگاه هم شرکت نمی‎کرد. در دانشگاه آزاد هم استخدام شد که محل تأمل بود. فسادهای زیادی به نفع دانشگاه آزاد می‎کرد. چون دانشگاه آزاد با آقای‌ هاشمی ارتباط داشت یک اصلاح‎طلب هم به میدان نیامد. من نامه خودم و جواب آقای شاهرودی را برای روزنامه‎های مختلف فکس کردم اما چاپ نکردند.»
سلیمی نمین گفته است مرتضوی از طریق دانشگاه آزاد رشد کرد و دکترای خود را از آن گرفت و همسر او هم در همانجا استخدام شد.
سلیمی نمین با بیان اینکه برخلاف تأکید علی خامنه‌ای، قوه قضاییه اسامی قضات ناسالم را اعلام نمی‌کند افزوده است: «ما امروز نسبت به قوه قضائیه باید حساسیت بیشتری داشته باشیم. نه قوه‌ای که ملعبه دست ما باشد. بلکه قوه مقتدر مستقل. وقتی مستقل می‌گوییم تالی فاسدی دارد. هر قاضی‌ای بنا بر همین امر، هرگونه خواست عمل می‌کند. این به معنی سوء استفاده از استقلال است.»
این فعال اصولگرا معتقد است باید یک نظارت جدی بر احکام قضایی وجود داشته باشد و اینطور نباشد که هر قاضی بنا بر استدلال خود حکم صادر کند: «این استقلال نیست. خیلی‌ها توان این را ندارند که اعتراض کنند و وکیل بگیرند. البته قوه قضائیه یک روند مثبت دارد که خوب است تقویت شود.»
سعید مرتضوی که از ۱۹ سالگی وارد دانشکده علوم قضایی وارد و از همان سال‌ها به عنوان دادرس در قوه قضاییه مشغول به کار شد، در سن ۲۷ سالگی با حکم اسدالله بادامچیان، از اعضای برجسته حزب مؤتلفه اسلامی، به عنوان قاضی در دادگاه عمومی مشغول به کار شد. مرتضوی پس از مدت کوتاهی به مجتمع قضایی کارکنان دولت و سپس به شعبه ۱۴۱۰ دادگاه مطبوعات رفت.
او سپس به مقام دادستانی تهران، معاون دادستان کل کشور، ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ریاست سازمان تأمین اجتماعی رسید. درباره تخلفات و فساد مالی سعید مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی گزارش‌هایی منتشر شده است.
سعید مرتضوی در دهه هفتاد و در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی احکام توقیف صدها روزنامه، هفته‌نامه و ماهنامه را صادر کرد که موجب بسته شدن فله‌ای مطبوعات در اواخر دهه ۷۰ خورشیدی شد. او همچنین در صدور حکم بازداشت و حبس برای بسیاری از روزنامه‌نگاران، نویسندگان و دانشجویان نقش فعال داشته است.
مرتضوی که متهم ردیف اول در پرونده قتل زهرا کاظمی، روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی- کانادایی در زندان اوین به شمار می‌رود در ماجرای کهریزک و شکنجه و به قتل رساندن چهار نفر از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز متهم شناخته و محکوم شد.
سعید مرتضوی در اسفندماه ۹۶ در پرونده رسیدگی به کشته‌شدگان کهریزک، به جرم معاونت در قتل محسن روح‌الامینی به دو سال حبس محکوم شد. وی پس از صدور این حکم خود را به دادگاه معرفی نکرد، همزمان وکیل خانواده محسن روح‌الامینی اعلام کرد حکم جلب مرتضوی صادر شده است.
در حالی که اواخر فروردین‌ماه خبرهایی درباره ناپدید شدن مرتضوی منتشر شد، خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه جمهوری اسلامی دوم اردیبهشت‎ماه سال جاری خبر بازداشت او را در یکی از شهرهای شمال کشور منتشر کرد. حال معلوم نیست آیا سعید مرتضوی بر اساس حکم صادر شده در حال گذراندن دو سال زندان خود است یا با رابطه و رانت در بیرون از زندان بسر می‌برد!

کیهان لندن