به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۷

سقوط آزاد پول ملی:

قیمت دلار در بازار آزاد ۱۱هزار و ۳۰۰ تومان
نه تعطیلی بازار جهانی، نه سیاست‌گذاری دولت در زمینه ارز و نه تغییر رئیس بانک مرکزی، هیچ کدام در توقف قیمت دلار آمریکا در ایران مؤثر نبوده است. در حال حاضر هر دلار آمریکا در بازار آزاد ۱۱هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.
همزمان با رشد نرخ ارزهای خارجی، قیمت هر سکه طرح جدید نیز به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.
پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) بازار ارز و سکه دچار تلاطم شده و از حدود ۳۸۰۰ تومان در شهریور ۱۳۹۶ به رقمی بیش ۱۱ هزار تومان رسیده است. مقام‌های جمهوری اسلامی شرایط کنونی را وضعیت جنگ اقتصادی اعلام کرده‌اند.
در ماه‌های گذشته سیاست گذاری ارزی دولت نیز نتوانسته از افزایش بهای ارزهای خارجی جلوگیری کند. ۲۰ فروردین امسال بانک مرکزی با تک نرخی کردن ارز و اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان برای واردات و صادرات کوشید نرخ برابری ریال در برابر دلار را کنترل کند. سیاستی که ناکام ماند. همین قیمت ثابت نیز دیروز رشد داشت به ۴۴۰۰ تومان رسید.
علاوه بر این، دولت اعلام کرده بهای دلار در معاملات بازار آزاد را نیز به رسمیت نمی‌شناسد. هر چند دولت بعدتر اعلام کرد طرحی را برای ساماندهی یک بازار ثانویه ارز در سر دارد. طرحی که در انتظار امضای حسن روحانی، رئیس جمهوری به سر می‌برد.

افزایش نرخ سکه طلا و ارز و گرانی ناشی تأمین معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده است. حمیدرضا امام‌قلی‌تبار، بازپرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران از کاهش ۵۰ درصدی قدرت خرید کارگران از ابتدای سال جاری خبر داد.
برخی کانال‌های تلگرامی از تهران با اشاره به قیمت‌های بالاتر برای دلار و سکه در عین حال گزارش داده‌اند که خرید و فروش ارز و سکه در بازار غیررسمی عملا متوقف شده است.
جهش دوباره بهای دلار در بازار غیررسمی یک روز پس از آن روی می‌دهد که بانک مرکزی ایران بهای دلار دولتی موسوم به دلار تک‌نرخی را از ۴۲۰۰ تومان به ۴۴۰۳ تومان افزایش داد.
این جهش ناگهانی بهای ارز و سکه در نخستین روزهای فعالیت عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی ایران روی می‌دهد.
به گزارش ایسنا، رؤسای قبلی و فعلی بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه‌ای که روز شنبه برگزار شد دیدگاه‌هایی متفاوت درباره دلایل بروز التهاب در بازار ارز ارائه کردند.
ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی، در این مراسم گفت که «انباشت برخی تعادل‌های موجود در اقتصاد کلان طی سال‌های قبل» و «اصرار برای ثبات نرخ ارز طی این سال‌ها» از جمله عوامل تشدید التهابات فعلی در بازار ارز بوده است.
با این حال عبدالناصر همتی در این مراسم گفت که وضعیت کنونی بازار ارز محصول «عدم تعادل ترازنامه نظام بانکی، بی تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی» است.
بروز نابسامانی در بازار ارز ایران به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام اوج گرفت و در روزهای اخیر نیز جنگ لفظی بین مقام‌های ایران و آمریکا بار دیگر به این آشفتگی دامن زد.
از سوی دیگر خبرگزاری مهر روز شنبه با انتقاد از سیاست‌های «غلط» دولت روحانی در ۱۱۰ روز گذشته که به «شکل‌گیری رانت‌ها» انجامید، گزارش داد که مواد اولیه و واسطه‌ای تولید نیز از شمول دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند.
مقام‌های جمهوری اسلامی در ماه‌های پایانی سال گذشته و در پی افزایش ناگهانی قیمت ارز، از بازداشت ده‌ها نفر از «دلالان ارز» و همچنین مسدود کردن یک هزار و ۳۰۰ حساب بانکی خبر دادند.
با این حال روند افزایشی ادامه یافت و به اعتراض‌هایی خیابانی و بازداشت ده‌ها تن از معترضان منجر شد.
 رادیو زمانه / رادیو فردا