به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۳۰، ۱۳۹۷

فرانسه از اعمال جریمه پنج میلیارد دلاری اتحادیه اروپا علیه گوگل حمایت کرد

مارگرت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابت‌های بازرگانی، در یک نشست خبری در بروکسل گفت: "گوگل از اعمال غیرقانونی برای استحکام موقعیت برتر خود در جست‌وجوی اینترنتی بهره برده است."

اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه، شرکت آمریکایی گوگل را در پرونده ضدانحصاری آندروئید با رقم بی‌سابقه ۴.۳۴ میلیارد یورو، برابر با بیش از پنج میلیارد دلار، جریمه کرد. این تصمیم اتحادیه اروپا می‌تواند روابط پرتنش اقتصادی بروکسل واشینگتن را وخیم‌تر کند. در حالی که ال ورنی، سخنگوی شرکت گوگل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت خواستار تجدیدنظر در این زمینه خواهد شد، بنجامن ژریوو، سخنگوی دولت فرانسه از اعمال جریمه علیه گوگل استقبال کرده و آن را یک "تصمیم عالی" دانسته است. او گفت که هیچ کس فراتر از قانون نیست.
جریمه مالی اتحادیه اروپا علیه گوگل به علت سوءاستفاده این شرکت از موقعیت برتر آندروئید، سیستم عامل گوگل برای گوشی‌های هوشمند، در ایجاد برتری در خدمات جست‌وجوی آنلاین است.
به تازگی گوگل رکورد برتر خود را به عنوان اولین موتور جستجوگر آنلاین ارتقاء داده است.
مارگرت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابت‌های بازرگانی، در یک نشست خبری در بروکسل گفت: "گوگل از اعمال غیرقانونی برای استحکام موقعیت برتر خود در جست‌وجوی اینترنتی بهره برده است."
این مقام دانمارکی اتحادیه اروپا اضافه کرد: "موتور جست‌وجوی گوگل، مهمترین محصول این شرکت است. هر سال گوگل از تبلیغاتی که در صفحه جست‌وجوگر گوگل نمایش داده می‌شود و از سوی کاربران رویشان کلیک می‌شود، بیش از ۹۵ میلیارد دلار درآمد دارد."
کمیسر اروپا در امور رقابت‌های بازرگانی گفت: "بخش مهمی از این درآمد به پس از فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و تبلت مربوط می‌شود."
پیشتر در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷ شرکت گوگل از سوی کمیسیون اروپا به علت سوءاستفاده از موقعیت برتر خود در جست‌وجوی اینترنتی به نفع فروشگاه خود به نام "گوگل شاپینگ" ۲.۴۲ میلیارد یورو جریمه شده بود.
رقم جریمه کنونی در آخرین لحظات مشخص شد و جریمه هر شرکت می‌تواند بر اساس قوانین رقابت‌های بازرگانی اتحادیه اروپا می‌تواند تا ده درصد تراز مالی جهانی و سالانه آن شرکت باشد.
تراز مالی شرکت آلفابت، شرکت مادر گوگل، در سال گذشته میلادی ۱۱۰.۹ میلیارد دلار بوده است.
اتحادیه اروپا همچنین یک مهلت نود روزه برای شرکت گوگل مشخص کرده تا به اقدامات غیرقانونی خود در این زمینه پایان دهد، در غیر این صورت با جریمه‌ای تا پنج درصد متوسط تراز مالی روزانه و جهانی شرکت آلفابت مواجه خواهد شد.

رادیو بین المللی فرانسه