به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۰۷، ۱۳۹۷

آمریکا در مسیر احیای طرح ناتوی عربی برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران

به گزارش رویترز دولت آمریکا در مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران همکاری با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای احیای آن چه ناتوی عرب توصیف شده است را آغاز کرده است.
بنا بر این گزارش دولت ترامپ و کشورهای سنی منطقه، منافع مشترکی در یمن، سوریه و حفاظت از مسیر کشتیرانی در خلیج فارس دارند که یکی از بزرگترین تامین کننده‌های نفت در جهان است.
به گفته مقام‌های آمریکا و کشورهای عرب، دولت ترامپ در مقابله با سلطه طلبی جمهوری اسلامی ایران، به آرامی در مسیر تشکیل ائتلافی سیاسی - امنیتی متشکل از ۶ کشور عرب خلیج فارس و دو کشور دیگر منطقه از جمله مصر و اردن است، که کاخ سفید آن را ناتوی عرب توصیف کرده است.
رویترز به نقل از چند منبع می گوید که دولت ترامپ امید دارد در باره این ائتلاف که فعلا موسوم به ائتلاف راهبردی خاورمیانه «مسا» است ، در همایشی که برای ۱۲ اکتبر (حدود دو ماه و نیم دیگر) در واشنگتن برنامه ریزی شده است، بحث و تبادل نظر شود.
ائتلاف مسا ، نیرویی نظامی برای مقابله با سلطه طلبی جمهوری اسلامی، تروریسم و افراط گرایی است که به گفته شورای امنیت ملی آمریکا ، به ثبات در خاورمیانه منجر خواهد شد.
کاخ سفید تایید کرده است که درباره مفهوم این ائتلاف با متحدان منطقه‌ای در چند ماه گذشته همکاری کرده است.
سارا هاکبی سندرز ، سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفته بود پرزیدنت ترامپ به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران قاطعانه پاسخ خواهد گفت. خانم سندرز گفت: «رئیس جمهوری به ایران واکنش نشان می دهد و اجازه نخواهد داد به تهدید علیه آمریکا ادامه دهد. اگر کشوری انگیزه حمله دارد ، مطمئن باشید ایران است.»
کاخ سفید خواستار همکاری عمیق‌تری بین کشورهای منطقه در حوزه دفاع موشکی، آموزش نظامی، ضد تروریسم و حوزه‌های دیگر از جمله تقویت روابط اقتصادی و دیلماتیک است. ائتلاف جدید که مقام‌های کاخ سفید و کشورهای عرب آن را ناتو عرب می‌نامند در برگیرنده متحدان سنی در منطقه است.
مقام های سعودی طرح یک پیمان امنیتی را سال گذشته در جریان سفر پرزیدنت ترامپ به ریاض، مطرح کردند. پرزیدنت ترامپ در آن سفر از فروش تسلیحات به ریاض خبر داده بود.

صدای آمریکا