به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۷

اسرائيل / عهد تمیمی پس از ۸ ماه حبس از زندان اسرائیل آزاد شد

اسرائیل روز یکشنبه عهد تمیمی، نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی را پس از هشت ماه حبس آزاد کرد.


این دختر نوجوان در ماه دسامبر سال گذشته به اتهام سیلی زدن به صورت یک سرباز اسرائیلی بازداشت شده بود.
ویدئوی این حادثه که در روستای کوچک نبی صالح در کرانه باختری رود اردن روی داد توسط مادر عهد تمیمی به صورت مستقیم در شبکه اجتماعی فیسبوک پخش شده بود. عهد تمیمی در هنگام وقوع این حادثه در روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) تنها ۱۶ سال داشت.
عهد تمیمی دوران حبس را به همراه مادرش در زندان شارون اسرائیل سپری کرد. مادر او نیز روز یکشنبه آزاد شد.
خانواده عهد تمیمی سابقه ای طولانی در مبارزه با شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری رود اردن دارند. اکثر کشورهای جهان شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری را «غیرقانونی» می دانند.
پخش ویدئوی سیلی زدن عهد تمیمی به صورت سرباز اسرائیلی و سپس بازداشت و محاکمه اش باعث شد بسیاری از او به «نماد مقاومت فلسطینیان در مقابل اسرائیل» نام ببرند.
در مقابل اسرائیلی ها بر این باورند که فلسطینیان فرزندانشان را به «نفرت» از اسرائیل از تشویق می کنند و عهد تمیمی نیز نمونه ای از این روند است.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین «شجاعت» عهد تمیمی را ستوده بود.
مدافعان حقوق بشر از روند بازداشت و محاکمه عهد تمیمی در دادگاه نظامی اسرائیل انتقاد کرده بودند. عمر شکیر، مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر در اسرائیل پیش از این در مورد آزادی عهد تمیمی گفته بود: «عهد تمیمی آزاد خواهد شد اما صدها کودک فلسطینی پشت میله های زندان باقی می مانند و هیچ توجهی هم به آنها نمی شود.»
در روزهای گذشته تصویری بزرگ از عهد تمیمی بر روی دیواری که اسرائیل بین این کشور و کرانه باختری رود اردن ساخته است کشیده شد.
یورو نیوز