به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، تیر ۰۴، ۱۳۹۷

انتحابات ترکیه: رجب طیب اردوغان پیروز شد

  شادی هواداران اردوغان در خیابان های استانبول 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برای یک دوره پنج ساله دیگر انتخاب شد.
سعدی گوون رئیس ستاد انتخابات ترکیه اعلام کرد آقای اردوغان با به دست آوردن "اکثریت آرای سالم" در دور اول انتخابات پیروز انخابات شده است.
رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کرده اند که پس از شمارش تقریبا همه آرای مردم، رجب طیب اردوغان حدود ٥٣ درصد آرا را کسب کرده و محرم اینجه، رقیب اصلی آقای اردوغان از حزب جمهوریخواه خلق، حدود ۳۱ درصد آرا را به دست آورده است.
رجب طیب اردوغان عصر یکشنبه (۲۴ ژوئن) در استانبول گفت که مردم به وی وظیفه اعمال اختیارات ریاست جمهوری و سمت‌های قوه مجریه را "محول کردند."
او افزود: "من امیدوارم که هیچ کس درباره نتایج ابراز تردید نکند و برای پنهان کردن ناکامی خودش به دموکراسی صدمه نزند."
در صورت قطعی شدن پیروزی آقای اردوغان، او از اختیاراتی به مراتب بیشتر برخوردار خواهد شد که به اعتقاد منتقدان به دموکراسی ترکیه لطمه جدی می‌زند.
گفته می‌شود حذف مقام نخست وزیری و کاهش اختیارات پارلمان از برنامهه‌های او در دوره جدیدش خواهد بود.
خبرگزاری رسمی ترکیه همچنین می گوید که حزب حاکم اسلامگرای "عدالت و توسعه" آقای اردوغان حدود ۴۳ درصد آرا را در انتخابات پارلمان کسب کرده است. حزب جمهوریخواه خلق ۲۳ درصد آرا را به دست آورده است.
رجب طیب اردوغان همچنین مدعی شد که ائتلاف تحت رهبری حزب وی اکثریت کرسی های پارلمان را از آن خود کرده است.
حزب دموکراتیک خلق‌ها - که از حمایت کردها برخوردار است - هم حدود ۱۱ درصد آرا را به دست آورده و از حد نصاب لازم برای حضور در پارلمان عبور کرده‌ است.
کمیسیون انتخاباتی ترکیه رسما نتایج نهایی را اعلام نکرده است ولی مخالفان از همین حالا نتایج را به چالش کشیده‌اند.
سخنگوی حزب جمهوریخواه خلق در یک مصاحبه خبری گفت نتیجه شمارش کمتر از نیمی از آرا قطعی است و آقای اردوغان به حد نصاب ۵۰ درصد آرا نخواهد رسید. مخالفان دولت در توییتر اعتراض کرده‌اند که چرا رسانه دولتی ابتدا نتایح مناطقی را اعلام کرده که طرفدار آقای اردوغان هستند.
ه گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه ٨٧ درصد واجدان آرا در انتخابات شرکت کرده‌اند.
در استان اورفه، در مرز جنوبی با سوریه تخلفاتی گزارش شده که کمیسیون انتخابات ترکیه گفته این موارد را بررسی خواهد کرد.
با وجود اینکه محرم اینجه، آموزگار سابق در یک‌دست کردن مخالفان و مطرح کردن خود به عنوان یک رقیب جدی، فراتر از انتظار ظاهر شد پیش از اعلام نتایج تصور بر این بود که آقای اردوغان برنده خواهد بود.
گزارش شده شمار مخالفان دولت در گردهمایی تبلیغاتی دیروز به یک میلیون نفر می‌رسید هر چند که آقای اردوغان هم بیکار نبود و دیروز در پنج همایشی انتخاباتی حاضر شد.
ترکیه بعد از کودتای نافرجام سال ٢٠١٦ هنوز در شرایط اضطراری است و آقای اینجه وعده داده بود در صورت پیروزی در ۴۸ ساعت این وضعیت را لغو کند.
در حالی که هنوز یک سال و نیم به موعد انتخابات مانده بود و حزب آقای اردوغان هم تاکید می‌کرد قصد انتخابات زودرس وجود ندارد، آقای اردوغان استدلال کرد که شرایط ایجاب می‌کند انتخابات زودرس برگزار شود.
آقای اردوغان ۱۱ سال نخست وزیر ترکیه بود و بعد رئیس جمهور شد. تغییر قانون اساسی سبب شد قدرت اجرایی که پیشتر در دست نخست وزیر بود به رئیس جمهور منتقل شود و اکنون آقای اردوغان آماده شروع دومین دوره ریاست جمهوری خود می‌شود که تا پنج سال دیگر او را در قدرت نگه می‌دارد.
پاکسازی صدها هزار نفر از نهادهای مختلف دولتی، قضایی و نظامی و فشار بر خبرنگاران و رسانه‌ها بعد از کودتای نافرجام سبب شده نهادهای حقوق بشری به عملکرد دولت ترکیه بشدت اعتراض کنند اما دولت تمام اقدامات خود را بر مبنای قانون می‌داند و زندانیان و محکومان را کسانی می‌خواند که به "تروریست‌ها" کمک می‌کنند.
بی بی سی  فارسی