به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، تیر ۰۴، ۱۳۹۷

جواد ظریف:

ناموفق بودن برجام برای ایران خیلی خطرناک است 
ظریف: شاید ایران "در مرحله‌ای مجبور" به خروج از برجام شود 
محمدجواد ظریف، هدف دشمنان این کشور را نابودی آن خوانده و هشدار داده است ناموفق بودن برجام برای ایران "خیلی خطرناک" خواهد بود.
آقای ظریف گفت ایران می‌تواند برجام را "موفق یا ناموفق" کند اما "باید توجه کنیم که ناموفق شدن برجام برای ما خیلی خطرناک است."
آقای ظریف امروز یکشنبه ۳ تیر در اجلاس ماهیانه اتاق بازرگانی گفت اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران "منافع راهبردی" دارد.
آمریکا اخیرا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد اما سایر امضاکنندگان این توافق از جمله کشورهای اروپایی بر حفظ و ادامه آن تاکید کرده‌اند اما شماری از مقام‌های ایرانی گفته‌اند اگر ایران به منافع این توافق دست نیابد در مورد ادامه حضور تصمیم‌گیری خواهد کرد.
علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران اخیرا درباره امکان حفظ برجام ابراز تردید کرده بود.
وزیر امور خارجه ایران گفته است شاید ایران "در مرحله‌ای مجبور" به خروج از برجام شود اما "قطعا این انتخاب نظام نیست."
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم نسبت به چشم انداز همکاری با قدرت‌های اروپایی ابراز بدبینی کرده و برای ادامه توافق هسته‌ای شرط‌‌هایی گذاشته است.
آقای خامنه‌ای گفته است در صورتی که ایران برجام را بی‌فایده ارزیابی کند، فعالیت‌های تعطیل شده هسته‌ای را از سر خواهد گرفت.
از جمله شروطی که رهبر ایران برای اروپا تعیین کرده، تضمین فروش نفت ایران و تضمین تجارت بانک‌های اروپایی با این کشور است.

"هزینه بدنامی"

وزیر امور خارجه ایران در سخنان خود در اجلاس ماهیانه اتاق بازرگانی گفته است آمریکا "مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده است."
آقای ظریف گفته است آمریکا با بازداشت رضا ضراب و علی صدرهاشمی‌نژاد این مجاری را شناسایی کرده است.
علی صدر هاشمی‌نژاد، مدیر بانک پیلاتوس مالت، متهم به نقض تحریم‌های ایران است. رضا ضراب هم به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران محاکمه شده است.
وزیر امور خارجه ایران گفته است پیش از توافق هسته‌ای، چیزی که باعث همکاری نکردن با ایران می‌شد، "عامل بدنامی" بود که به گفته او باعث می‌شد طرف‌های خارجی به خاطر "هزینه بدنامی" کار با ایران، با این کشور تجارت نکنند.
آقای ظریف مدعی شده با خروج آمریکا از برجام، اینک هزینه این "بدنامی" را دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، پرداخت می‌کند.
دولت آمریکا به دنبال خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، به دولت‌های خارجی و شرکت‌های بخش خصوصی هشدار داده است از هرگونه معامله با ایران بپرهیزند تا هدف تحریم‌های آمریکا قرار نگیرند.

بی بی سی  فارسی