به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۰۳، ۱۳۹۷

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران:

اروپا راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا دارد
کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران اعلام کرد، به‌رغم خروج آمریکا از برجام، اروپا راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا دارد. او تهدید کرد، در غیر این صورت دلیلی برای ماندن ایران در برجام وجود ندارد.


کمال خرازی که به همراه یک هیأت سیاسی با محوریت حفظ برجام به اسپانیا سفر کرده روز شنبه ۲ تیر (۲۳
 ژوئن) در مادرید در مصاحبه با خبرگزاری "افه" اسپانیا اعلام کرد، اروپا باید برای حفظ توافق اتمی با ایران "فرمول‌هایی" پیدا کند.
به گزارش ایسنا، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که پیش‌تر با کاردینال پیترو پارولین، وزیر خارجه واتیکان و انزو میلانسی، وزیر خارجه ایتالیا دیدار کرده بود هشدار داد: «در غیر این صورت هیچ دلیلی برای این که ایران بخواهد در توافق هسته‌ای باقی بماند وجود ندارد.»
وزیر خارجه پیشین ایران همچنین گفت: «لغو کامل توافق هسته‌ای می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای امنیت خاورمیانه داشته باشد.» او در مورد اروپا نیز گفت که لغو برجام علاوه بر به مخاطره انداختن منافع اقتصادی می‌تواند "منافع امنیتی اروپا" را نیز با خطر روبرو سازد.
خرازی که قرار است روز شنبه با وزیر خارجه اسپانیا دیدار داشته باشد گفت که قصد دارد در این دیدار مواضع ایران را تشریح کند.
او دولت‌های اروپایی، از جمله دولت اسپانیا را به حمایت از شرکت‌هایی که قصد دارند در ایران فعالیت کنند فراخواند و این حمایت را ضروری نامید.
خروج شرکت‌ها از بازار ایران
بسیاری از شرکت‌های اروپایی بعد از توافق هسته‌ای میان ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان در سال ۲۰۱۵ در ایران سرمایه‌گذاری کردند. اما بعد از خروج آمریکا از این توافق (برجام) در ماه مه سال جاری این شرکت‌ها به‌تدریج تسلیم تحریم‌های آمریکا شده و تصمیم به خروج از بازار ایران گرفته‌اند.
شاخص‌‌ترین نمونه از این دست شرکت آلمانی زیمنس، شرکت نفتی فرانسوی توتال و شرکت دانمارکی حمل و نقل لجستیک مرسک است. به علاوه، بانک DZ که بانک مادر بیش از یک‌هزار بانک تعاونی اعتباری در آلمان است، از معاملات خود با ایران عقب‌نشینی کرده است.
کمال خرازی در این باره گفت: «در حال حاضر گفت‌وگو بین ایران و اتحادیه اروپا با هدف ایجاد سازوکارهای حمایتی برای آن دسته از شرکت‌هایی که می‌خواهند با ایران همکاری کنند در جریان است.»
او با اشاره به این که ایران در تمام سال‌هایی که تحت تحریم بوده توانسته "راه‌هایی پیدا کند و به حیات خود ادامه دهد" از شرکت‌های علاقمند به کار در بازار ایران خواست تا "به دنبال راه‌هایی برای حفظ این بازار باشند."
علاوه بر شرکت توتال فرانسه شرکت هلندی ـ بریتانیایی "رویال داچ شل" نیز خرید نفت ایران را متوقف کرده است. آمریکا از ژاپن نیز خواسته تا واردات نفت ایران را به طور کامل متوقف کند. این اقدام فراتر از کاهش خریدی بود که در دوران تحریم‌های دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهور پیشین آمریکا از این کشور آسیایی خواسته شده بود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در وین در گفت‌وگو با تلوزیون بلومبرگ به همین مسئله اشاره کرد و گفت، شرکت‌های نفتی بعد از اعمال فشار آمریکا برای انتقال پول و بیمه حمل و نقل با مشکل مواجه شده‌اند.
زنگنه با این پیش‌بینی که آن‌ها احتمالا نمی‌توانند از آمریکا در این زمینه معافیت بگیرند تأکید کرد، ایران راه‌های دیگری پیدا خواهد کرد.
او در این رابطه گفت: «من نمی‌توانم به راه‌های دیگر اشاره کنم. اگر دولت آمریکا بداند ما چه کاری انجام  خواهیم داد مانع ما خواهد شد.»
ذویچه وله